13 Şubat 2008

ADANA- ANAVARZA’da Tırmanış

MAALESEF BUGÜN İTİBARİYLE BU BÖLGE SİT ALANI OLDUĞU İÇİN TIRMANIŞA KAPALIDIR. EN YAKIN ZAMANDA AÇILMASI ÜMİDİYLE, ÇÜNKÜ BURASI TÜRKİYEDEKİ EN GÜZEL TIRMANIŞ ALANLARINDAN BİRİSİ…..:( VE, TÜRKİYE COĞRAFYASINDA EN ETKİLEYİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM MEKANLARDAN.

Ankaralı tırmanıcılar hac farizasını yerine getiriyorlar: Özlem Ömür Sanatoryum rotasını (V) tırmanırken, Adanalı tırmanıcı Mümin Karabaş (spor tırmanışın  prensi:) da ona emniyet alıyor.. Bu resim, Şubat ayının başında çekilmişti; arkada, uzaklarda gözüken Aladağlarda kış varken burada, Çukurova’nın göbeğinde hava mükemmeldi!
Didem Akçay, güzel bir rota olan Senfoni (VI+)’yi tırmanırken..
Tunç ve Efecan’ın özel Anavarza kılık kıyafeti. Dağcıları spor tırmanış alanına salarsan böyle olur tabii!
Anavarza Birinci Bölge adı verilen kayalıkların günbatrımında manzarası.. Tarih, kültür ve tırmanışın içiçe geçtiği bu bölgenin, tırmanıcılar açısından en büyük derdi SİT alanı olması nedeniyle kamp kurulmasına izin verilmemesiydi; ancak bugünlerde sorunlar büyüdü ve maalesef bölge bir süredir tırmanışa kapalı…..
Sağlam, süper güzellikte kayada geleneksel bir rota olan Bostan (V-)’ı tırmanırken Tunç…


Didem Akçay, bölgenin ilk ve hala da en güzel rotalarından olan Dinazor Maması (VII+)’nı, biraz soğuk ve rüzgarlı bir günde tırmanıyor…


Dinazor Maması (VII+)’nı tırmanma sırası Tunç’ta…..!


Genç, yetenekli, hevesli ve başarılı üstelik makineli tüfek hızıyla yeni rota yapıyor! Kim? Tabii ki Mümin Karabaş! Durmak yok dostum Mümin, çalışmaya devam… Bu resimde Mümin’i matkabıyla yeni bir boltlu rota yaparken görüyoruz.


Anavarza sadece tırmanmak değil tabii ki; gelip de guzel bir kış akşamında kaleye çıkıp gezmemek olmaz..

Anavarza kayalıklarındaki Katedral sektöründe yeralan ‘Shackleton’ rotasında tırmanıştan görüntü. İki ip boyu ve 80 metre yükseklikteki rota VI+ ve VII- derecelerdedir. Bu resim Doğan Palut ile ilk tırmanışı yaptığımız sırada, kasım 2002 tarihinde aşağıdan çekilmişti.

Katedral sektörün içinde Doğan yeni açtığı bir rotada tırmanırken görülüyor. Anavarza bulunduğu tarihi yer ve kayanın kalitesi açısından harika bir tırmanış bölgesi.

Anavarza Kayalıklarında ikinci bölge olarak tanınan bölümde 2003 yılınisan ayında Doğan Palut ve Süleyman Vardal ile beraber açtığımız VI, VI+ derecelik geleneksel rota olan ‘Welcome to the Jungle’da tırmanışın üstten görünümü. Anavarza’daki geleneksel rotalar genelde oldukça otlu ve yeşil olduğu için ilk tırmanışlara ‘bahçe makası’ götürmek yararlı olabilir!

Adanalı tırmanıcı dostum Süleyman Vardal Anavarza’da tırmanırken.. Anavarza kayalıklarının harika yanı, dümdüz yeşil otlaklardan birden başlayan dik kayalıklarda tırmanmaktır! Eline sağlık Sülo!

Bu yazı yorumlara kapalı.