13 Şubat 2008

ALADAĞLAR- DİREKTAŞ KUZEYDOĞU DİHEDRALİ İLK TÜRK TIRMANIŞI, 1996


Kızılkaya dağının sırtlarından genel bir Yedigöl platosu panoroması. Soldaki kaya kulesi Direktaş Dağı, sağdaki daha iri, sivri kütle ise Kızılyar Dağı’dır. Direktaş Dağı 3510 metrelik yüksekliğiyle, 3000 metredeki tepelik Yedigöl Platosundan bir sütun gibi yükselir; birçok yanı 400 metrelik duvarlarla dimdik olan bu kaya kulesi üzerinde zevkli kaya tırmanış rotaları vardır. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun Eylül 1996’da Yedigöl platosunda yaptığı tırmanış faaliyeti bünyesinde arkadaşım Efecan Aytemiz ve ben, zaten bir süredir aklımızda olan Direktaş kuzeydoğu köşesi (dihedral) rotasına girmeyi kararlaştırmıştık.


Rotanın tabanından görünümü. Yaz sonu haliyle kupkuru olan rotanın sadece tabanında üçgen bir kar parçası kalmaktadır. Rotaya girişi engellemeyen bu karın hemen ardından tırmanış başlıyor. Genelde şaşırtıcı derecede sağlam kayaya ve güzel bir dikliğe sahip olan dihedral rotasındaki genel zorluk III+ ve IV+ dereceler, kilit etap olan son kısımdaki kısa bir yüzey ve üzerindeki negatif bacada ise V derece ve A1 zorluğunda. Duvar 8 ip boyu ve 400 m. kadar uzunlukta.


10 eylül 1996 sabahında, rotanın girişindeki kar parçasının hemen ardında tırmanmaya hazırlanıyorum.. ‘İp ver adamım!’


Rotanın 3.ip boyunun başlangıcında uğraştırıcı ama zevkli ve sağlam bir yüzey etabından hemen önce..


Bu resimde istasyonda emniyet alan Efecan görülüyor (o zaman gençmiş!!). Bir diğer detay da, o yıl gittiğim Tien Shan dağlarında Rus dağcıların hediye ettiği ev yapısı Abalakov (tricam) takozunun istasyonda kullanılmış olması. Gerçekten, o zaman bu takozlardan iki tane vardı ve iri olmaları nedeniyle başka hiçbir takozun kapatamayacağı geniş çatlaklara rahatça oturuyorlardı..Uzun süre kullandığım bu takozları düzgün bir friend seti alınca emekli ettim!!


Direktaş’ın zirvesinde, aşağıda büyük göl ile manzaraya bakış.. Böylece bu rotanın ilk Türk tırmanışını yapmış olduk. Rotanın ilk tırmanışı 1955 yılının 31 ağustos gününde, iki İtalyan tırmanıcı olan Bruno Crepaz ve Albio Chiuzzelin tarafından gerçekleştirilmiş (kaynak: Ömer B. Tüzel’in ‘Aladağlar’ kitabı).

Bu yazı yorumlara kapalı.