13 Şubat 2008

ALADAĞLAR- EMLİ BOĞAZInda Geleneksel Tırmanış

Çukurbağ köyünden Emli boğazına, Aladağlar’ın güneyine girerken geçilen bu kısa, kayalık boğazda birçok geleneksel tırmanış yapılmıştır. Bu siyah-beyaz resim boğazın kuzey tarafında yapılan tırmanışı (VI+ derece)gösteriyor.Sarımehmet Yurdu boğazının güney tarafında, ‘Macar rotası’nda (VI- derece)  tırmanış. Ne yazık ki burada pek rota adı bilmiyorum – belki de rotaların çoğu adsız ve kimin ilk tırmandığı belirgin değil!

Sarımehmet Yurdu’nda boğazın güney tarafındaki adsız geleneksel rotalardan birinde (V derece)  tırmanış. Tırmanan kisi Murat Akar.

Adının ‘Macar rotası’ olduğunu tahmin ettiğimiz VI- derecelik geleneksel rotada tırmanıyorum.. Sarımehmet Yurdu genelinde kayanın renk ve kalitesi çok güzel. Ancak bazı rotalarda  iyi bir temizlik gerekebiliyor, çok ot ve yosun, liken ve gevşek taş var..

Boğazın güney tarafındaki ilginç geleneksel rotalardan birisi: ‘Orman Kanunu’ (VI+, 18 m). Sarımehmet Yurdu’nda tırmanışın en iyi dönemi bahar ayları olan nisan ve mayıstır. Bu dönemde zemin yeşil, hava serindir, diğer yaz aylarında ise aşırı sıcak ve sinekler rahatsız edici olabiliyor..

Yine adı sanı olmayan geleneksel bir çatlak rotasında tırmanış.

Bu yazı yorumlara kapalı.