27 Ekim 2007

Aladağlar- Gürtepe Doğu Duvarı İlk Türk Tırmanışı, 1998

 Aladağlar’ın yüksek zirvelerinden olan 3600 metrelik Gürtepe Dağı’nın doğu yüzü, 350 metrelik dik bir kaya bir duvarıdır. Bu duvarın kaydedilen ilk tırmanışı 1972 yılında Toni Rainis ve Mario Qualizza adlı iki İtalyan dağcı tarafından gerçekleştirilmiş, biz de arkadaşım Doğan Palut ile 6 temmuz 1998 tarihinde duvarın ikinci tırmanışını ve ilk Türk çıkışını yaptık.Esas dezavantajı son derece uzak bir yerde olması olan bu duvar uzaktan gözüktüğü kadar çürük değil, hatta son derece sağlam etapları da var. Genel zorluğu III+ derece, zor etapları IV+ ve V derece olan Gürtepe doğu duvarı için Kokorot vadisine, Vayvay Dağları tarafına geçmek gerekiyor.

Dört kişilik bir ekip halinde Sıyırma boğazından Kokorot vadisine geçerek kampımızı Sulağan Kaya Dağı’nın kuzey yüzü altında kurmuştuk. Temmuz ayı başı olduğu için bölgede su sıkıntısı yoktu, hava da serin ve güzeldi.

Kokorot vadisinin tabanından, kampımızın biraz üzerinden Gürtepe doğu duvarı’nın mükemmel manzarası. Duvarımız buradan gri-sarı bir piramit olarak görülmekte..

Duvarın tabanından manzarası.

Duvarın gittikçe dikleşen giriş etaplarında tırmanan Doğan görülüyor. İp henüz sırtta, az sonra istasyon kurulacak ve etap etap iple tırmanmaya başlayacağız..

Resimde duvarın ortasındaki sette su içen Doğan’ı görüyoruz- tipik sarı taytını giymiş..

Arka planda Gürtepe/ Cebelbaşı beli ile Tunç.

Duvarın dik bir etabında, 3. ip boyunda tırmanış. Rota, genelde sağlam olan kayası ve emniyet imkanı ile oldukça güzel, tipik Aladağlar kayası: kolay yerler çürük ve emniyetsiz, zor yerler sağlam ve ara emniyet imkanı tanıyor..

Rotanın kilit etabı olan 5. ip boyunda, askı istasyonu kurmuş olan Doğan.

Son etapları III derece zorlukta dik slab kayalardan tırmanarak zirve sırtına ve zirveye vardık. Tırmanış üç buçuk saat almıştı ve gökyüzü gittikçe kapatıp yağmur ile bizi tehdit eder hale gelmişti. Burada, zirvede horon tepiyoruz, arkamızda Kaldı ve Alaca zirveleri… Dönüşümüzü Cebelbaşı zirvesi üzerinden Kokorot’a inerek yaptık.

Bu yazı yorumlara kapalı.