13 Şubat 2008

ALADAĞLAR- KALDI KUZEY DUVARI 1938 Alman Rotası tırmanışı, 2000


Aladağların en bilinen dağlarından birisi olan Kaldı, 3734 metrelik yüksekliği ve uzun tırmanış rotalarıyla ilgi çekici bir dağdır ancak bazen tehlikeli boyutlara varan çürüklük ve taş düşmesi, tırmanışları biraz sınırlamaktadır. Bu resimde Kaldı’nın 500 metre yükseklikte bir kaya duvarı olan kuzey yüzü, karşısındaki Sıyırmalı Kapız Dağı’nın zirvesinden görülmektedir. Dağın sağ tarafındaki derin oluk kuzey buzulu rotasıdır, klasik Akşampınarı rotası ise sağ üstteki düzlük ve sırttan zirveye ulaşmaktadır.2000 yılının ağustos ayında, arkadaşım Kürşat Avcı ile Kaldı Kuzey duvarını tırmanmak üzere altında bivak yapmıştık ve önce kayaya ısınmak üzere Sıyırmalı Kapız Dağı’na tırmanıp, ertesi gün, 10 ağustos’ta rotaya girmiştik.

Kuzey duvarı’nın klasik duvar rotasının girişi dağın kuzeyinin altını kaplayan buzuldan, sağdaki buzul dilinden başlamaktadır.Yani, Kaldı kuzey’e giriş her mevsimde bir buzul tırmanış etabı içermektedir. Burada, kayaya ulaşmak için yaptığımız buzul tırmanışı sırasında, buz üzerindeki yan geçişte Kürşat görülüyor.

Rotanın girişinin hemen altındaki bir buzul çatlağı. Aladağlar’ın en büyük buzullarından biri budur…

Kaldı kuzey duvarında, 6. ip boyunda bir yan geçiş etabı. Bu rotayı, tamamına yakını kar-buz ile kaplıyken tırmanmak hem daha kısa hem de daha güvenli oluyor- mevsim sonunda rota çok daha çürük ve kırıklı olduğu için tırmanış daha güvensiz..

Kaldı kuzey duvarının  yukarı kısımlarına doğru, sarı, kurabiye kadar çürük bazı kaya etapları geçtik-zorluk fazla olmasa da (III+ civarı) emniyet noktası eksikliği ve çürüklük işin tadını kaçırabiliyor. Bu etaplarda çok oyalanmadan, mümkün olduğunca hızlı tırmanmak en doğrusu. Rotayı kaybetmek olasılığı da var, karışık bir yüz bu.

Duvarın üst kısmındaki belirgin sarı kulenin sol ardındaki derin bacanın içinde (III+, belki IV-) tırmanış. Bu resim, tırmanışın 14. ip boyu ve kiliti olan bu bacanın içinde çantayı çekerken çekilmişti. Neyse ki buralarda tırmanış dik, zevkli ve sağlam bir şekle girdi!

Zirve sırtına ulaşmadan bir ip boyu önceki dik etaplardaki yan geçişte, kule üzerinde oturan ve emniyet alan Kürşat görülüyor..

Kaldı’nın çorak zirvesinde, 3734 metrede, zirve deferini yazıyorum… Arkada Taştepe’nin sırtı.

Kaldı kuzey duvarının altında, buzul üzerinde 3000 metredeki bivak yerimiz..

Bu yazı yorumlara kapalı.