13 Şubat 2008

ALADAĞLAR- KALDI SİVRİSİ 1 DAĞI- ‘SÜPERKULVAR’ İlk çıkış, 1996

Güney Aladağlarda, Sıyırma boğazı sonuda, Güzeller batı çanağının tam güney yönünde yükselen ve 3350 metrelik yüksekliğine, iri kütlesine rağmen ‘Kaldı Sivrisi 1’ adından başka özel tanımı olmayan dağımızın aralık ayındaki karlı bir görünümü. Bu dağın kuzeyinde, sağ yanındaki 300 metre yüksekliğindeki kar-buz kulvarını arkadaşım Efecan Aytemiz ile 11 haziran 1996 tarihinde tırmandık ve sırttan zirveye çıktık.


Kulvarımızın haziran ayında, tabanından görünümü. Rota sol tarafı izleyerek ortada, yukarıdaki belirgin kulenin solundan geçiyor. Kulvarın önemli bir sorunu, yukarısındaki duvarların çürüklüğü nedeniyle çok taş düşmesi.. En doğrusu sabah çok erkenden, herşey donukken rotaya girip bitirmek. Kulvar en sert ve sağlam kar-buz örtüsüne haziran ayında sahip oluyor, dolayısıyla en iyi tırmanış dönemi de bu. Mont Blanc Massif üzerinde, Mont Blanc de Tacul dağının doğu yüzündeki ünlü buz kulvarlarından birisini bize animsattığı için bu rotaya ‘Süperkulvar’ adını verdik.


Kulvarın giriş etaplarında 40-45 derece, sonraları ortalama 55-60 derece eğime sahip sert kar-buz üzerinde tırmanış. Rota tek kazmayla zor da olsa tırmanılıyor ama iki buz aletiyle çok daha rahat olacağı kesin!


Kulvarın solda duvara yakın ve nisbeten daha yatık olan etabında Efecan tırmanırken. Sabahın erkeni ve taş düşmesi henüz yok, ama gecikirsek hadaf tahtasındayız! Acele etmek gerek…


Kulvarı üst kısımda bölen belirgin kaya kulesi civarında tırmanış. Burada oldukça dik sayılır  kar-buz etapları vardı, ortalama eğim 60-65 derece kadardı. Ancak hala taş düşmesi yoktu- sadece zemindeki düşüp saplanmış taşlar olay hakkında bilgi veriyordu…


Kulvar biterken dağın kuzeybatı beline ulaşılıyor ve buradan sola önce çarşaklı bir omuz, sonra da keskin ve boşluklu bir sırt hattı izlenerek, en tepede IV+ derecelik çürük bir tırmanışla (veya aşağılardan dolaşılarak III+ derecelik kısa tırmanışlarla) 3350 metrelik zirveye ulaşılıyor. Bu resimde Efecan, doğudaki 3445 metrelik ‘İstanbul Tepe’ye attığımız travers sırasında kaya üzerinde görülüyor. Buraya o zaman bıraktığımız sarı neskuik kutusu içindeki defter ve kalemi daha sonraki tırmanışlarda bulamayınca üzüldüm doğrusu.


Zirvede Tunç . Tahminimizce bu dağın Kuzey kulvar rotasının ilk tırmanışını yapmıştık…


Efecan zirvede- arkada Kaldı kütlesinin mükemmel manzarası eşlik ediyor.. O zaman genç ve ‘süt’müş, bıyığı da yokmuş:-) .Bir de ‘üniforma’larımızın aynılığına dikkatinizi çekerim!!!

Bu yazı yorumlara kapalı.