12 Eylül 2009

ALADAĞLAR- KAZIKLI ALİ KANYONUNDA YENİ GELENEKSEL ROTALAR 2009

p1010654.JPGp1010640.JPGp1010662.JPGp1010636.JPGp1010658.JPGp1010675.JPGp1010671.JPGp1010674.JPGp1010582.JPGp1010585.JPG

Nihayet beklenen aktiviteye giriştik- Aladağlar Kazıklı Ali Kanyonunda, sayıları 150’ye varan boltlu rotanın yanısıra,   geleneksel çatlak rotaları!

Çukurbağ Martı Mahallesinde yaşayan arkadaşımız Recep İnce ve Adanalı dostumuz Süleyman Vardal ile beraber, ağustosun son haftasında birkaç günlük çalışma ile 5 tane, uzunlukları 20 metreler civarında olan çatlak rotasını tırmanışa açtık. Kazıklı Ali’nin konglomera taş yapısı her ne kadar bazen çürük olabilse de, neredeyse tüm çatlak hatları devamlı ve sağlam. Ve de, sözkonusu çatlaklar ekstrem hamleler sağlayan ve ara emniyeti Aladağlar standartlarına göre çok iyi olan rotalar açılmasına izin veriyor. Bunu yapmanın en  dertli yanı, tüm çatlakların içlerinin ot, toprak ve ağaç kökü dolu olması ve temizlik işinin insana ciddi zaman ve çaba  harcatması..  Ancak ellerimizi parçalayan, gözlerimize toz dolduran, tüm gün çekiç, fırça ve levye ile çalışmamızı gerektiren  bu işin sonucu çabaya değdi: gerçekten güzel hamleler veren ve bittiği yerde tek boltlu- mağaracı karabini olan sağlam, temiz çatlaklar. Rotalar şimdilik  aşağıdaki gibi, ama kısa sürede sayı ve çeşit olarak geleneksel tarz tırmanışın bu kanyonda yayılacağı açık…

1. ‘Kapıdaki Düşman’ (IV), 16 metre, 31 ağustos 2009, ‘Yeşilçam sektör’ün tabanında. Bu güzel, gri kayadaki yatık çatlak rotası daha önce Öztürk Kayıkçı ve Süleyman Vardal tarafından bir ‘ilk çıkışa’ uğramış! Biz de dostum Mustafa Kalaycı (Tafa) ile rotayı bilmeden tekrar ettik. Koca bir kayanın tepesinde biten rotanın enteresan bir inişi var; karşıt ağırlıkla ipin iki ucundan aynı anda iniliyor. Hafif asap bozucu….. 🙂

2. ‘Kirli Ruh’ (V+), 17 metre,  1 eylül 2009, ‘Karnaval sektör’de  boltlu ‘Yeni Harman’ ve ‘Çelik Bilek’ rotaları arasındaki çatlak, ilk çıkış: Tunç Fındık, Recep İnce.

3. ‘İkinci El’  (VII), 20 metre, 1 eylül 2009, ‘Karnaval sektör’ün iyice sağındaki devasa düşmüş kayaların tepesindeki negatifçe, kıl çatlak, ilk çıkış: Recep İnce.

4. ”Çak o Zaman’ (VI-), 20 m, 2 eylül 2009, ‘Sister Cooking’ sektöründe, ‘Kar Kedisi’ boltlu rotasının solundaki çatlak hattı, ilk çıkış: Tunç Fındık, Süleyman Vardal.

5. ‘Ekmek Kadayıfı’ (VI), 18 m., 3 eylül 2009, ‘Sister Cooking’ sektöründe, ‘Kar Kedisi’ boltlu rotasının sağındaki çatlak hattı, ilk çıkış: Tunç Fındık, Süleyman Vardal.

Ayrıca muhtelif yerlerde güzel gördüğümüz çatlakları temizledik ve hazırladık; hatta bunun  için hayatımda ilk kez arabadan emniyet alarak -aksından ip geçirerek-  ip inişi yaptım(!) Velhasıl, tırmanılan rotalarda uygun yerlerdeki kumsaatlerine perlonbant veya ip bıraktık; tırmanışları temiz (sikke kullanmadan, sadece takozla) yapmamıza rağmen, gereken (çürük ve /veya emniyeti kıt) yerlere ve bazı iniş istasyonlarına sikke çaktık.

Takozlu eylemlerimiz sürecek demekten başka ne yapabilirim? Süleyman Vardal ve Recep İnce’ye teşekkürler…

Kazıklı Ali vadisi gelince unutulur gibi olan bir yer var; Cımbar kanyonu!  Arada derede, Cımbar vadisi’nde de bazı tırmanışlar yapmayı ihmal etmedik: boğazın sol üst kısmındaki gri slab’da olan eski alpin spor rotaları tırmandık. Bunların özelliği, slab gibi ara emniyet atılması olanağı eksik yerlerde aralıklı bolt olması, ama çatlaklarda da  kendi ara emniyetinizi kullanabilmeniz.. yani, hem spor tırmanış, hem de geleneksel tarzda derse iyi çalışmış olmak gerekiyor 🙂 …. 30 ağustos günü Gökhan Şifan ile beraber öncelikle ‘Trophy’ adlı iki ip boylu alpin spor rotayı çıktık (VII,  48 m.), ardından da ‘Osmanlı Tokadı’ adlı iki ip boylu alpin spor rotayı çıktık (VII-?, 55 m.). Böylece eski dost Cımbar’ı da unutmamış olduk…

STRANGE CANYON KAZİKLİ ALİ- NEW ROUTES!

Kazikli Ali Canyon is a long forgotten, newly remembered canyon of conglomerate in the western approach of the Aladag. The place has, for 2009, almost 140 bolted sports routes and  (yet) a small number of hard, trad  cracks. With our local climber friend Recep İnce and  Suleyman Vardal from Adana, we made some trad routes of approx 20 m. The rock is mostly solid with nice placements and beautiful moves, but requires good clean up  to be climbed effectively, which is very time consuming.. Well, the hands get thrashed, eyes irritated from dust  but the reward is there: new routes!

‘Kapidaki Dusman’ (IV, 16 m., originally climbed by Ozturk Kayikci and Sulo Vardal, but named by us), ‘Kirli Ruh’ (V+, 16 m., Tunc Findik), ‘İkinci El’ (VII, 20 m., Recep İnce), ‘Cak o Zaman’ (VI-, 20 m Tunc Findik, Sulo Vardal), ‘Ekmek Kadayifi’ (VI, 20 m, Tunc Findik, Sulo Vardal)

Climbing another multi pitch alpine sports  route (slabs and belays bolted, cracks to be trad climbed) in nearby Cimbar Canyon was the order of the week. With Gokhan Sifan,  we made the ascents of  ‘Trophy’ (2 pitches, VII, 48 m.) and ‘Osmanlı Tokadı’ (2 pitches, VII-, 55 m.) Cimbar Canyon seems to be well forgotten with the advent of Kazikli but the real climbing is there: long routes!

Bu yazı yorumlara kapalı.