13 Şubat 2008

ALADAĞLAR- SEMATEPE (AKKALE) Kuzeybatı kar-buz kulvarı ilk çıkış, 1995

Akkale Dağı olarak da bilinen ve arkadaşım Haldun Aydıngün’ün verdiği Sematepe adıyla yaygın olarak tanınan bu zirve, 3625 metrelik yüksekliğiyle Narpuz boğazının doğusunda, Demirkazık Dağı’nın tam karşısında yeralmaktadır. Bu resimde Sematepe kuzeybatı yüzü Narpuz boğazının tabanından gözükmektedir ve yüzü bölen, tırmandığımız kar-buz kulvarı da belirgindir. Zevkli ve tabanından zirveye yaklaşık 650 metre kadar uzunlukta olan rota, bahar aylarının sonunda en iyi halini almakta ve sert bir kar-buz kulvarı olarak zirveye kadar tırmanılabilmektedir. Geniş bir kar kulvarı olarak başlayarak yukarıdaki dar yerinde 1-2 metreye kadar daralan kulvarın eğimi 40 dereceden başlayıp 65-70 dereceleri aşmamaktadır.

1995 yılının baharında, mayıs sonunda ben ve genç arkadaşlarım Efecan Aytemiz ve Cihan Yapa, kampımızı Narpuz boğazının içine 2900 metreye taşımış ve gözümüze kestirdiğimiz bu rotaya girmeyi planlamıştık. Bu resim,bahar zamanının çığlarından birinin artığı üzerinden geçişi gösteriyor.

Narpuz boğazı içinde, Sematepe’nin önünde 2900 metrede kurduğumuz kampımız..

20 mayıs sabahının erken saatlerinde kamptan kısa bir yürüyüşle rotamıza girmiş ve tırmanıyoruz. Burada paytak adımlarla kazma-krampon tırmanan Efecan ve Cihan görülüyorlar. Ufak tefek taş düşmeleri haricinde fazla bir sorun yok gibi..

Kulvar yukarılara doğru daralıp dikleşiyordu ve en dar yerinde kayalar üzerinden buzlar akmıştı. Burada kısa bir mix etap ile 60-75 derece arasında diklikte tırmanılıyor.

Kulvarın üst kısmı (Sematepe kuzeybatı yüzünün üzeri) bahar aylarında her zaman devasa bir kar kornişi ile kapalı oluyor. Resmin solundaki tırmanıcılar ile kornişin boyutunu mukayese edebilirsiniz. Bu korniş yüzünden rotaya geç saatte girmek hayati tehlikeler içeriyor..

Korniş geçilip zirve sırtına varılınca esas keyif başlıyor: hava da güzelse Demirkazık Dağı’nın harika manzarası eşliğinde adım adım zirveye ilerleniyor..

Sematepe’nin 3625 metrelik tepesinde ben ve Efecan- keyifli bir zirve günü bu!

O zaman genç iki dağcı olan Cihan Yapa (sarı kasklı) ve Efecan Aytemiz. Güzel bir tırmanışın ardından zirve yapmış olmak verdikleri poza bile yansımış..

Bahar ayının azizlikleri.. İnişte öğlen vakti civarında batak karda debelenen ekip.

Bu yazı yorumlara kapalı.