6 Temmuz 2010

ALADAĞLAR- TEKEPINARI’nda YENİ ROTA ‘ALPİN TEKE’ 2010

p1030177.jpgp1030100.jpgp1030111.jpgp1030114.jpgp1030145.jpgp1030152.jpgp1030154.jpgp1030162.jpgp1030163.jpgp1030170.jpg

Evet, yine Aladağlar! Özlenen mekanda en güzel zamanda, haziran sonunda, güzel dostlarla yeni tırmanışlar.. daha ne isterdim, hiçbirşey. Tadı damakta kalan ve bir tabak daha yenmesi arzu edilen lezzetli bir yemek gibi, bu tırmanışlar da damak tadı bırakıyor. Dağın yanısıra köyün de en güzel zamanı- Ecemiş çayının kıyısındaki Demirkazık ve Çukurbağ’da her yer yemyeşil ve ağaçlar vişne- kiraz dolu.

Adanalı dostum Sülo (Süleyman Vardal) ile, tanıdık Cımbar Kanyonu içinden geçerek Tekepınarı’na çıkarken, ilk amacımız oradaki bir alpin spor rotayı tırmanmaktı: İtalyan Maurizio Oviglia ve yerel tırmanıcı arkadaşımız Recep İnce tarafından 2007 yılında açılan ‘Asla Durma’ (190 m, VI+ maksimum, 5 ip boyu). 2430 metredeki Tekepınarı kampına çıktığımız gün, biraz kahve ile kalp- damar sistemini güçlendirdikten sonra (!) rotaya girdik. Rota,  Tekepınarı’ndan 300 metre kadar aşağıda, Cımbar kanyonunun uzun kolunda güzel bir slab etabı ile başlıyor ve Dedegölvari su oluklu sağlam dik yüzeylerden devam ederek, Teke Tepe’nin doğu sırtında sona eriyordu. Daha zor rotalar için tam bir ısınma tırmanışı.. Hoşuma gitti, iyi bir alpin spor rota örneği: çatlak ve emniyet olanağı olan yerlerde takoz kullanıyor, dik ve emniyet imkanı olmayan etaplarda ve istasyonlarda  aralıklı bolt var. Böylece 30 haziran gününün ekmeğini yemiş oluyorduk!

Ertesi gün, yani 1 temmuz günü Teke Tepe olarak andığımız dağın kuzeydoğu yüzünde sağlam kayada doğal hattı izleyen  yeni bir  geleneksel rota tırmandık: ‘Alpin Teke’ (250 m., IV, VI- derece, 6 ip boyu). Önceleri setten sete tırmanan rota, sağlam ve kısa bir göbek içeren bir rampa ile tepedeki dik bacalara sarıyor ve zirve sırtına çıkıyor.  Tekepınarı’nın bu kısmı kayanın kalitesi açısından çok iyi, tırmanışa ve emniyet almaya elverişli etaplar sağlıyor.

Betona dönen bacaklarla köye geri inmek zamanı böylece gelmişti. Ama eğlence daha bitmemişti tabii ki…….

NEW ROUTE on TEKEPINARI-CIMBAR CANYON, THE ALADAGLAR

July is a perfect time to be in the Taurus Range, green-clad villages and trees weighted down by cherries.. and excellent limestone  to climb! In this setting, me and my climbing partner Suleyman Vardal trekked up to Tekepinari pasture in Cimbar Canyon, 2440 m. high. First day we ascended a multi- pitch alpine sports route ‘Asla Durma’ (belays and blank, steep sections bolted, cracks to climb trad style). This route was opened by the local climber Recep İnce and italian Maurizio Oviglia, is 190 m. high, VI+ UİAA max and 5 pitches long. Good rock- steep slabs, a very good warm up climb..

The next day we made the  the first ascent of the northeast face of Teke Tepe, following a natural line of weakness on cracks bisecting this  250 m. face: ‘ Alpin Teke’. A miniature of the higher and bigger alpine faces, this 6 pitch route  was generally IV  UİAA in difficulty and had a VI- UİAA crux on a slightly overhanging crack.

Bu yazı yorumlara kapalı.