16 Ocak 2016

ALADAĞLAR- TORASAN DAĞI İLK KIŞ ÇIKIŞI

P1020783 P1020864 P1020912 P1020932 P1020935 P1020943

Bu sefer, 2015 yılı bitmeden Aladağlar! Evet bir kış çıkışı ama kış şartları olmayan bir kış çıkışı? Bir süredir aklımızdaydı  kadim dostum  Doğan Palut  ile Torasan Dağının  kış çıkışını yapmak. Böylece, kışın sisi ve soğuk havası ile kırağı yapmış bir  Anadolunun bağrından geçerek, Ankara ve Kayseri üzerinden, Yahyalı tarafından, doğudan Aladağlara girdik.  Kısa olan gün yetmedi   ve Yahyalı’da  bir gecenin ardından  Şelaleler yolundaki duvarları  ağzımız açık seyrederek  dağa yaklaştık. Aladağlar’da kar yoktu, hava  soğuk değil serindi, adeta ekim-kasım ayı serinliği.. ama kış  hiç değil! Eh ne yapalım, dağda olmaktı önemli olan.   Doğan’ın arabayı Barazama (Ulupınar) yolundaki çeşmede, biraz da korkarak  bırakıp Acıman Acısu yayla yoluna paralel uzanan  patikadan Tekeboynu yaylasına yürüdük, sırtta çantalar. Muhteşem çam  ve sedir ormanı ile şahane hava  içimizi açıyordu. Sonunda kampımızı tanıdık ve yalnız Tekeboynu yaylasın1300m irtifaya kurduk. Harika kamp yerinde kuru sedir odunu ile yaktığımız ateş,  bildiğimiz Aladağlar yerine Torosların başka yerlerini betimliyordu bize, alışık değiliz kamp yerinde su ve odun olmasına..

Sabah  6 gibi yola düştük ve 2000m’lerdeki Acıman Beline donuk ve karsız yaylalardan yürüdük. Rotamız, Torasan’ın klasik güneydoğu yüzü,  aslında teknik olmayan sıkı bir dağ treki idi ve  açık havada muhteşem manzaramız vardı.

Böylece Torasan’ın 3000m’lerdeki zirve sırtına vardık ve iş burada  değişti- şimdi önümüzde keskin ve boşluklu, karlı-buzlu bir sırt vardı. Yürüyüşten tırmanışa, düşenölürsport! İkimizin de iyi bildiği bu yerde, keskin sırtlarda, jandarma kulelerden iniş çıkışla dolaşarak, ufacık duvar etapları ile Torasanın ana zirvesini ayırdetmeye çalıştık ve biraz tereddütten sonra bunun  derin bir çentiğin diğer yanında olduğunu anımsadık. Serbest iniş ve çıkış ile (IV- ve III+) Torasn’ın ısırığını tatmadan zirvesine ulaştık. Güzel bir günde harika manzara vardı; Tüm güney ormanları, Karsantı- Adana, Torasan’ın dağları, Vayvay ve Kızılyar… Torasan, Aladağlar’ın en güzel  ve uzak, yalıtılmış, az bilinen  bölgelerinden birisi ve bence gitmeye en değer yer. Bu yalnız dağın, Torasan’ın  ilk  kış çıkışını  böylece yapmış olduk. Tırmanış, Tekeboynu yaylasından  1700m irtifa ve 6 saat süre almıştı.

Bu yazı yorumlara kapalı.