5 Eylül 2008

ALADAĞLAR-TORASAN- TEKMEZAR KULE DOĞU YÜZÜ İLK ÇIKIŞ 2008

torasan-2008-029.jpgtorasan-2008-050.jpgtorasan-2008-057.jpgtorasan-2008-082.jpgtorasan-2008-108.jpg

1-3 eylül 2008 tarihleri arasında tırmanış arkadaşlarım Doğan Palut, Recep İnce ve Zeynep Tantekin İnce ile beraber Aladağlar’ın sık ziyaret edilmeyen ıssız bir köşesi olan Torasan Bölgesi’ndeydik. Kısa ama eğlenceli bir gezi oldu!

Çukurbağ köyü’nden 150 km. kadar süren ve Yahyalı kasabası- Şelaleler yolu üzerinden gittiğimiz araç yolculuğu ile, 1 eylül günü Sineklikapız yaylası’ndan geçerek Karagöl Boğazı’ndaki Tekmezar yaylasında 2000 metrede kampımızı kurduk. Suyun yazın daima sorun olduğu bu bölgede sonbaharın gelmesi  ile, sorun daha da akut durumdaydı ve çok az akan Tekmezar  kaynağından yeterli suyu ancak bulabildik. 2 Eylül günü hemen yaylanın ardında, güneyinde yükselen sipsivri Tekmezar kulesinin doğu yüzünde 7 ip boyu uzunlukta, neredeyse 350 metrelik bir geleneksel kaya rotası açtık. Genel zorluğu AD-, kaya zorluğu III+, IV olan rotanın kilit ip boyu VI dereceydi ve Aladağlar’ın bu bölgesinde genelde olduğu üzere, mükemmel derecede sağlam, dolomitik tabiatta bir kireçtaşı yapısı mevcuttu.  4 kişi yaptığımız tırmanış neredeyse 3 saat sürdü; tırmandığımız rotayı iple indik.

Daha sonraki gün, Torasan Dağı batı çanağına hakim bir seyir tepesi olan Üçgen Tepe’ye basit tırmanışlarla çıktık. Hava durumu genel olarak dengeli değildi- puslu, çok bulutlu bir hava vardı ve sık olmasa da de yağış oldu.

Ne mutlu ki Aladağlar’ın uzak vadi sistemleri olan Karagöl ve Hacer hala çok temiz ve ıssız, onların değerini bilecek tırmanıcıların gelmesini umutla bekliyorlar 🙂

TORASAN- A FORGOTTEN PART OF ALADAG, AND A NEW ROUTE

The southeast part of Aladag, the torasan is almost never visited these days! Nevertheless, by it’s dolomitic nature, the best rock climbing on new faces is to be found there. With my friends  Dogan Palut, recep ince and Zeynep Tantekin İnce we were there at the first days of september 2008. After a 150 km long car trip circumventing the north side of the Aladag, we walked and scrambled up the narrow rock canyon of  Sineklikapız with loaded packs and camped at the Tekmezar yayla at 2000 m in the dry Karagol valley. Water was scarcely flowing and hardly discovered- a rare commodity in the Aladag late summer!

September 2 found usclimbing a new multi pitch trad route on the south of our camp- the east face of Tekmezar Kule, a 7 pitch, 350 m climb  with an alpine AD difficulty and  rock climbing of III+ /IV, with a crux pitch of VI. The dolomitic, solid nature of the rock lent us excellent climbing and  the climb took 3 hours, good time for a 4 person team.

İn my opinion, the best place in the Aladag is Torasan- good rock and complete isolation..

Bu yazı yorumlara kapalı.