27 Haziran 2011

ALADAĞLAR’DA İKİ İLK TIRMANIŞ: YELATAN BATI ve KÜRŞAT AVCI DAĞI 2011

yelatan-bati-hizmete-ozel.JPGkursat-avci-dogu-yuzu.JPGhizmete-ozel-2.JPGhizmete-ozel-1.JPGho-son-ip.JPGaykut.JPGtunc.JPGaykut-2.JPGtunc-2.JPG

Uzunca bir aradan sonra tekrar ‘anavatanım’ Aladağlar! Ne yaz, ne bahar olan ama gereğinden fazla sıcak bir zamandı bu. Kanchenjunga tırmanışından sonra, kayaya ve uzun rotalara  tekrar ısınma (bu durumda sıcaktan yanma!) tırmanışları oldu bu bana. Dostum Aykut Türem ile beraber, bilinmedik iki yüzde, iki  ilk çıkış gerçekleştirdik:

1- Yelatan Batı Duvarı ‘Hizmete Özel’ rotası ilk çıkış, 24 haziran 2011. 425 m ve 9 ip boyu uzunlukta, V+, max VI zorluktaki bu geleneksel rota, dağın pek az bilinen ve daha da az tırmanılan güneybatı tarafında, Yelatan köyüne bakan masif yüzde bulunuyor. Bu  duvar hattında olabilecek en  belirgin doğal hattı izleyen rotamız, çatlak- baca hatlarında atletik ara emniyeti eksik, bazen şiddetli zorluk yaratan tırmanışlar verdi ve rota bulması  gayet bilmeceliydi.. Ara emniyet genelde iyi, kaya genel olarak sağlam. Otluluk ve bitki oluşumu (Yelatan’ın batı yüzlerinin geneli gibi) bazen sorun yaratabiliyor…

2- Emli vadisinde, Akşampınarı / Kocadölek’e tepeden bakan Kürşat Avcı Dağı  kuzeydoğu yüzü, ‘Kolpanist’ rotası ilk çıkış, 25 haziran 2011. 365 m ve 7 ip boyu uzunlukta, geneli III+, IV+,  bazı etaplarda V derece geçişler içeren bu geleneksel  rotanın genelinde sağlam  kaya hakim. Rota bulması  oldukça sorunlu, çünkü iri kuleler, geniş setler, dik bacalar ve çanaklar arasında kayboluyorsunuz ve aşağıdan gözükmeyen birçok detay var. Tutarsız, zorca hamlelerle birleşen  kolay  etaplarla dolu, duvardan çok ‘alpin bir yüz’ tabiatındaki bir rota oldu bu.

TRADİTİONAL FİRST ASCENTS İN THE ALADAG RANGE

This late june 2011, we made some new multi pitch trad routes in the Aladag range. İt was quite hot- more than we thought!

1- Yelatan West Face- ‘Hizmete Ozel’ trad multi pitch route first ascent, 425 m and 9 pitches long, IV+,  max VI UİAA grade, 24th june  2011. A natural, crack- chimney- gully type route on the  grassy, lower  west face of Yelatan walls. Aykut Turem, Tunc Findik. 

2- Emli Valley, NE face of Kursat Avci Peak- ”Kolpanist’ multi pitch  route first ascent, 365 m and  7 pitches long,  III+, V  UİAA grade, 25 june 2011. An easy alpine line up the ledges, chimneys  and small amphitheatres of this complex face. Aykut Turem, Tunc Findik.

Bu yazı yorumlara kapalı.