2 Şubat 2017

ANATOLİA PİLLAR! UZUNDERE’NİN EN KLASİK DONMUŞ ŞELALE ROTASI..

IMG_4567IMG_4652IMG_4667IMG_4709 IMG_4712IMG_4720IMG_470316387264_1343295382409488_74845234994290613_nIMG_4684IMG_4728

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Efecan Aytemiz, Gilberto Merlante)

Benim için Uzundere’deki en önemli donmuş şelale- gerçek bir klasik: ‘Anatolia Pillar’ (100m, bu seneki hali ile Wİ5).

Bu yıl, 29 ocak 2017 tarihinde festival dahilinde sevgili dostum Gilberto Merlante (İtalya) ile beraber çıktığımız bu muhteşem buz rotasının ilk çıkışını 2015 yılında Anna Torretta (italya) ve Cecilia Buil (İspanya) ile yapmıştık. Geçen yıl da bu rotaya tekrar girmek bir türlü kısmet olmamıştı. Bu yıl festivalin başında iki ayrı ekibin (Ruslar ve Alman/Polonya) tırmandığı rota bu yıl gerçekten 2015’e göre inanılmaz dolgun ve sanırım bir derece daha kolaylaşmış durumdaydı..  2015 yılında toplamda iki uzun  ip boyunda çıktığımız rotayı bu yıl 3  daha kısa ip boyu ile tamamladık.

Giriş ip boyu benimdi, şelale üzerimde korkunç bir  canavar misali varlığını hissettiriyordu.  Soldan girdim, bolca  buz vidası sıkarak, etabı bitirdim. Bacaklar ve önkolların protestosu takdire şayandı; buz çok soğuktu ve kırılıyordu ancak ara emniyetler sağlamdı ve bu da cesaret veriyordu. Etabı bitirdiğim yer, ilk ip boyunun sonu (32m) solda bir  kaya tavanının buzla yarattığı mağara-kovuktu. Yarı askı istasyonunda biraz uğraştım, bastığım ufak set ve buzun kayaya yakın yerdeki yapısı beni  farklı şekilde bir askı istasyonu kurmaya itiyordu. Efecan ve Gilberto’yu aynı anda aldım ve  biraz eforla ara emniyetleri toplayarak istasyona vardılar, ancak Efecan önceki günlerin kümülatif yorgunluğunu  hissediyordu ve bizi engellemek istemediğini söyleyip inmeye karar verdi. İstasyonda bazı değişikliklerin ardındani, Gil ikinci ip boyuna lider girdi. Etap devamlı dikti ve buz kırılganlaşan ama ara emniyeti iyi bir yapıdaydı, benden daha deneyimli bir buz tırmanıcısı olan Gil bu zor etapta (benim alt etapta kullandığıma nazaran) çok daha az vida kullanarak  tırmandı ancak hava çok soğuktu ve gözlükleri  devamlı buğulandığı için sık aralıklarla durması gerekiyordu…dik buz için kötü bir vaziyet! 35m kadar tırmanışın sonunda, önceki günlerde tırmanan Felix, Adam ve Jost’un inişte kullandığı Abalakov ipine vardı ve ful askı istasyonundan beni yanına aldı. Garip.. yerden 100m yüksekte, masmavi bir buzda asılı, yanyana duruyoruz ve sanki bir barda bira içercesine muhabbet ediyoruz.. ‘Çay ister misin?’ ‘E hadi içelim..’ filan.

Ardından rota bitimi olan son 20m kısma girdi ve  tepede bir ğaçta istasyon kurdu. Bu etap daralan bir boru-sütundu ve  tepede rotanın bittiği sete varıyordu. Şahane..! 2015 yılındaki ilk çıkışın ardından anna ve Cecilia ile yaptığımız gibi tepeye devam eden derin boğazı  çıkıp sağ uzaktan yürüyerek inmek yerine, rotadan  iple geri indik.

İlk etap ağaçtan iniş, ikinci ve yere varan etap ise iki ayrı Abalakov emniyet istasyonu ile oldu. 7.3mm’lik ipten iniş nasıl da kaygan ve hızlıydı.. Sonunda zemine ulaşıp kaynar çaya bünyeleri doyurmak çok tatlı oldu. Rotada tırmanış dört, iniş  bir saat sürmüştü. Teşekkürler Gilberto ve Efecan, beraber olmak güzeldi!

Anatolia Pillar tavsiye edilir, harika ve etkileyici bir rota.

For me, the most important route in Uzundere-Erzurum (Turkey), a real classic: ‘Anatolia Pillar’ (Wİ5, 100m), 29th jan 2017 with my friend Gilberto Merlante (italy). The first ascent of this slender icefall was made by Anna Torretta (İtaly), Cecilia Buil (Spain) and me in jan 2015, and repeated by the French/Petzl team just afterwards. This year, due to excessive snowfall and frost, the route was much fatter and it was in a completely different condition (maybe a notch easier in grade, compared to 2015). The route was climbed this year in the festival before us by the Russian team and German/Polish team. We climbed the route in 3 pitches, compared to 2 pitches back in 2015, and rappelled the route by using the tree and an Abalakov V-thread in the upper mid part. All in all, an impressive and magic line; thanks a lot Gilberto!

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.