31 Mart 2017

ANTALYA-AVLAĞI DAĞI (1243m) GÜNEYDOĞU MAHMUZU İLK ÇIKIŞI 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

23 mart 2017’de, yani tam 45. yaşgünümde arkadaşım Cemal Zerepcan ile Antalya’nın Doyran bölgesindeki kayalık ve ormanlık bir kubbe olan  Avlağı Dağı (1243m) güneydoğu yüzünde kısa bir duvar çıktık. toplamda 230m, 4 ip boyu uzunlukta  ve IV, V derece UIAA zorluğuna sahip, geneli sağlam kayada olan bu rota, aynı zamanda dağın bu geniş ve sarp kireçtaşı yüzünün de ilk çıkışı oldu. Geleneksel tırmanışa ısınma için girdiğimiz ve evden her daim gözüküp ilgimi çeken bu kayalık yüz gerçekten güzel manzaraya sahip; Antalya ve Akdeniz tamamen ayaklarınız altında olacak şekilde tırmanıyorsunuz..

Rotanın tabanına Doyran-Saklıkent karayolundan, bir mescitten önce sağa giren orman yolu ile 2 km kadar ilerlenerek  yaklaşılıyor ve tırmanışın başlangıcı olan, bu geniş kayalık yüzü belirgin tarzda bölen bir kulvar yaratan mahmuzun altına da 200m ve 50 dakika kadar terletici bir trekle varılıyor. Rotanın geneli sağlam kayada ve eğlenceli slab-sırt-yüzey- çatlak tırmanışı sunuyor. Tırmanışta emniyet olanağı iyiydi; sikke taşımamıza karşın kullanmaya hiç gerek kalmayacak kadar nitelikli, takoza uygun ve kumsaatleri de içeren  bir kaya yapısı vardı. Aynı rotadan iple indik; istasyonlar hep taşta baba idi.

Ufak bir uyarı; bu bölge ciddi koruma  altında çünkü  geyiklerin çiftleşme bölgesiymiş; burada tırmanacaksanız  mutlaka milli parklara haber verin veya aracınıza not  ve telefon numarası bırakın ki sizi avcı sanmasınlar:-)

Teşeķkürler Cemal, nice rotalara..

Today, 23 march 2017, on my 45th birthday, with my climbing friend Cemal Zerepcan we have climbed a new alpine rock wall in Antalya, Doyran area, by the Mediterranean sea. The first ascent of the Avlağı Peak by this southeast facing limestone wall, the route had immaculately good rock. Being 230m and 4 pitches long, the general grade is IV, V UİAA grade. Hopefully we will keep the work on… Thanks my friend Cema

Bu yazı yorumlara kapalı.