15 Şubat 2017

ANTALYA-BAKIRLIDAĞ KUZEY YÜZÜ KIŞ TIRMANIŞI

010305
(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Arka bahçemdeki  dağlardan birisi daha- işte sana Bakırlıdağ! Herkes bu dağı tepesindeki gözlemevi sayesinde bilir. Beydağları adını almış karst silsilesinin  yüksek ve  manzaralı zirvelerinden birisi olan Bakırlıdağ (2547m), kışın çok daha anlamlı hale gelen zirvelerden birisi diyebiliriz.. Bu sefer, Saklıkent kayak merkezinin (1850m) güneyinde kalan bu dağda şans eseri bir tırmanış yapmak kısmet oldu, şans eseri diyorum çünkü sabah evden çıktığımızda  aklımızda oraya gitmek yoktu, hatta tozluk vb bile yoktu yanımda. Çünkü amacımız,  donmuş şelale keşfi için Geyikbayırı köyü yakınında bir yerlere gitmekti arkadaşım Cemal Zerepcan ile, sırtımızda teknik malzemeler filan yani. Ancak -ne yazık ki- oradan iş çıkmayınca bu dağa uzanalım dedik. Yine şansımıza, hava da rüzgarsız ve güneşliydi ama aslında alpin bir çıkış için saat biraz geçti. Sonunda, teknik malzemeyi arabaya bırakıp, kazma krampon ve kask ile,  gün ortası gibi Saklıkent kayak merkezinden çıkıp,  tam öğlen saatinde başladık dağın kuzeyine doğru yükselmeye.  Kuzey yüzü kayalık sırtlar ve kar kulvarlarından oluşan gölge bir yüz ve zor  gözükmüyor, fakat yürüyüş de değil, kazma-kramponlu bir çıkış sadece.. Ama esas dert, kar çok yerde  derin toz halindeydi. Belirgin bir çığ riski yoktu fakat  karda bata çıka yükselmek sorunluydu. Bu nedenle de kayalara  doğru kaçarak, esas kar kulvarına arasıra girerek (ve bazen bele dek batarak), kısa miks etaplarla yükseliyorduk. Böylece, kuzey yüzünün merkezi kulvarı civarında tırmanışla, toplam 2 saatte Bakırlıdağ’ın zirvesine çıktık.  Tam bilmediğimiz şey ise, buraya çıkmak yasakmış-  gözlemevinin  güvenliği nedeniyle. Zirvedeki nöbetçinin  (yine şansıma yanımızda olan) kimlikleri görüp GBT almasının ve sorun olmadığını anlamasının  ardından,  aynı rotadan indik bata çıka. Kayak merkezine inince, termostaki son çayı bitirip oradaki kayakçı vatandaşlarla garip geyiklerden sonra, bir kez daha köy yolu…

Ufak bir antrenman çıkışı oldu işte- tabanından zirveye 700m kadar irtifa farkı vardı ve genel kar eğimi 35 dereceyi geçmiyordu, maksimum da M2 derecede  kısa dik kayalık etaplar geçtik, beşer onar metre kadar. Broad Peak için ideal antrenman:-)

Another one of the peaks in my backyard in Antalya- Geyikbayırı! A small, almost 700m north face of the 2547m Mt. Bakırlıdag. Snow gullies and some short mixed steps in surprise sunshine was the order of the day. Good training for 8000:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.