26 Mayıs 2017

ANTALYA-ÇİTDİBİ KULESİ İLK ÇIKIŞI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Sanırım bu aralar, uzundur aklımda olup da şimdi fırsat olan tırmanışlardan devam ediyoruz!

15 mayıs 2017 tarihinde Antalya Çitdibi mevkiindeki Çitdibi Kulesinin ilk çıkışını arkadaşım Cemal Zerepcan ile beraber, doğu yüzü ve sırtından gerçekleştirdik. ‘Karamürsel Sepeti’ adıni verdiğimiz ve toplam 10 ip boyu, 485m süren geleneksel kaya tırmanışının genel zorluğu V, VI- derece idi. ‘En çok üç ip boyunda biter‘ diye bir yanılsama ile  rotaya girmemiz ve 10 ip boyu sürmesinden adı böyle:-)

Çitdibi, Geyikbayırından 20km kadar mesafede; Antalyadan da 35km uzakta. Çevresinden apayrı duran ve  Çitdibi’nin ormanlık arazisi  ile Feslikan yaylasının düzlükleri arasında fantastik bir formda dikilen Çitdibi Kulesi, kaya yapısı olarak biraz (oldukça) çürüklük içeriyor ama sağlam kayada dik etaplar ve zevkli kaya tırmanışı  da verdi.  Bizim çıktığımız rota bu kulenin doğuya bakan uçurumundaki en net hat denilebilir; en belirgin doğal hat olduğu kesin. Genel olarak bir kulvar- baca sistemini izleyen rota, son kısmında sırt hattına bağlanıyor ve kulenin uzun sırt hattı ile  zirveye çıkılıyor.  Bu kuleden  kolay iniş yok; inişi daha arkadaki ana zirveye sırt boyunca geçerek (300m kadar III+) oradan da güneye doğru serbest  iniş ve ardından 60m kadar ip inişi ile yaptık. Orman içinden,  Feslikan’a çıkan eski, kaybolmaya yüz tutmuş göç yolu bizi rotanın tabanına kadar indirdi.

Güzel bir dağ ve tırmanış günüydü!


 We have made the first ascent of the Çitdibi Spire in Antalya, Southern Turkey by a route 10 ropes long, 485m high and in UIAA grades V, VI- in traditional rock climbing, with my friend Cemal Zerepcan. It was a fine climbing day!

Bu yazı yorumlara kapalı.