2 Haziran 2019

ANTALYA-DOMUZUÇAN T(1913m) YENİ GELENEKSEL ROTA ‘KARSTIC FANTASTIC”

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Mustafa Nalbant)

Bir Feslikan tırmanış günü daha.. Sevgili dostum Mustafa Nalbant ile beraber, 2 haziran 2019 gününde Feslikan yaylasımndaki Domuzuçan  tepesi batı yüzünde bir rota çıkalım dedik. Benim aklımda daha önceden  düşündüğüm bir rota vardı: dik ve zor gözüken bir ‘offwidth çatlak’ hattı.. Kaya tırmanıcısı olmayanlar diyecek ki o da nesi; açıklamak gerekirse, offwidth çatlak insanın baca gibi içine tam sığamadığı, ancak elini ve ayağını sıkıştırarak çıkmak için de çok geniş olan bir çatlak türüdür. Bu tür çatlaklar genelde  emniyet noktası atması zor ve oldukça sorunlu  etaplardır. Tek geçerli olan  malzeme çok büyük boy friend tıkaçlarıdır (ki bunlardan pek kimsede yoktur, hem ağır hem pahalı gereçlerdir, hem de sadece çok spesifik bir işe yaradıkları için genelde işlevli değillerdir) veya Bigbro adlı yaylı emniyet borusudur. Velhasıl, bu offwidth baca için elimizdeki en büyük boy (5 ve 6 numaralar, en büyüğü iki yumruktan büyük boyda) yaylı tıkaçları da çantaya attık, standart duvar donanımına ek olarak. Böylece, serince ve güneşin az olduğu yarı bulutlu bu günde  bir sefer daha duvarın tabanındayız..

Duvarın bu görece kısa sol kısmı hakkında  önceden bir rota çıktığımız için fikrim vardı. 2017 eylül ayında Doğan Palut, ben ve dostumuz Cemal Zerepcan ‘Mesmer Ocağı’ adlı,  tek ip boylu  bir tırmanış yapmıştık, sola uzanan belirgin çatlak hattına girmiştik.  Şimdi ise hemen aynı  yerden girerek  sağdaki amacımıza gidecektik. Düşününce, bu son derece belirgin  çatlağı  buraya her gelişimde görmüş ve bir gün girmeyi aklıma koymuştum. Zira bu rota, tüm bu uçurumdaki en bgöze batan ve net hat. Şimdi  giyindik, kuşandık ve…  tırmanış başladı.

1.ip: Kısa ip boyu ile temiz gri duvarı bölen, kandırıcı tarzda kolay gözüken çatlak tırmanılıyor (VI-). Tutamak ve basamak var olmasına karşın tutuşlar amorf ve slop, etap oldukça dikey, buna karşın ara emniyet çok iyi. Çatlak iri ardıçın olduğu sığ sete varıyor,  bu sette friend tıkaçlarıyla istasyon, VI- 16m

2.ip: Sığ sette 7-8m kadar sağlı travers ile çatlak hattının tabanına varılıyor, kısa çürük etap ile yolu tıkayan küçük ağaç aşılıyor ve   ardından çatlak hattı hemen dikleşiyor. Dik bir  köşe çatlak etabı ile  (VI) offwidth baca etabı  (VI derece, burada lider giden Nalbant uygun olan friend’i  ‘yürüterek’ yani tırmandıkça alıp yukarı  ilerleterek kullandı) ardarda tırmanılıyor, kaya sağlam ve temiz.  Devamında iyice genişleyen fakat çürük ve yosunlu olan negatif eğimli zor offwidth baca-çatlak yerine sağdaki zor, göbek yapmış yüzeyi bölen çatlak tırmanılıyor (ayak eksik, zor tutuşlar, en az VI+) ve kulenin tepesindeki sete ulaşılıyor, VI+ 45m.

İniş için 10m kadar basit tırmanışla (III)  yükselip,  tepedeki ardıçın ardında yatan kayalık ve otlu zeminden 50m kadar sola, alçalarak  geçtik ve inişi yapacağımız iri ardıç ağaçlarına vardık (‘Mesmer Ocağı’ rotasının kabaca tepesi). İri bir ardıçta kırmızı perlonbant bırakarak 35m inişle sığ sete ve  buradaki ilk ardıça ulaştık. Sözkonusu ağaçta da aynı tür kırmızı perlonbant bırakarak  16m kadar ip inişi ile yere geri inmiştik. Aİniş yaptığımız ağaçlar canlı, kalın ve sağlam, ancak aşağı eğik duruyorlar,  dolayısıyla ata biner gibi ‘ağaca binerek’  iniş teşkilatını kurmak gerekti (bilen bilir, Dr. Strangelove filminin sonunda Binbaşı Kong’un atom bombasına  binerek Rusya’ya doğru  rodeo yapar gibi düşmesini hatırlattı bu bize:-)

Böylece, çok zevkle ve eğlenerek tırmandığımız bu rotaya ‘Karstic Fantastic’ adını verdik, toplamı 70m ve 2 ip boyu uzunlukta,  VI+ derece zorlukta bir tırmanış oldu.  Yorum olarak, oldukça  zevkli ve değişik, zorlu etaplar sunan güzel bir rota tırmanmış olduk. 70 metrelik tek ip ile tırmandık, tam iki set yaylı tıkaç (dediğim gibi, en büyük boy friend tıkaçları çok hayati), tam set stopper takozları (hiç kullanılmadı), 5 sikke (hiç kullanılmadı) ve bol miktarda uzun perlonbant  donanımımızı tamamlıyordu. Bu rota, ilk rotayı 2017 yılında açtığımız, Geyikbayırı (ve aslında Antalya) için yazlık geleneksel tırmanış bölgesi olabilecek konumdaki  Domuzuçan batı duvarının 8. rotası oldu.

Evet, Domuzuçan’ın fantastik karst topografyasının dikeyliğinde, yakında tekrar buluşmak üzere!

A NEW TRAD ROUTE IN FESLİKAN, DOMUZUCAN CLIFF

This day, june 2nd  2019, we climbed a very fine offwidth crack at Feslikan Pasture above  Geyikbayiri, that we named ‘Karstic Fantastic’ with my partner Mustafa Nalbant. The route is 70m and 2 pitches long and  it has a grade of VI+ UIAA, and it is one of the most elegant, obvios cracks on the whole cliff.  This is overall the eighth multi pitch trad route on this cliff, which sure is a fine summer trad climbing area for Antalya too.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.