8 Haziran 2012

ANTALYA- GEYİKSİVRİSİ DAĞI tırmanışı, 2012

 

‘Bahçemdeki dağ’ olarak tanımlayabileceğim bir dağ, Antalya’nın güzelim Geyikbayırı  köyünün karşısında dikilen 1715 metrelik Geyiksivrisi Dağı. 2003 yılında dostum Kürşat Avcı ile kuzeydoğu sırtını tırmandığımız bu dağın klasik çıkış rotası olarak tanımlanabilecek  doğu sırtını (Antalya’ya bakan sırtımsı yüz) bu hafta, 4 haziran 2012 günü tırmanış arkadaşım Tafa (Mustafa M. Kalaycı) ile beraber tırmandık.  Yıllardır gerek zamansızlık, gerekse uygun zamanı uyduramamak nedeniyle bu dağa  beraber gitmek planımızı gerçekleştirmek mümkün olmamıştı, şimdiye kadar! Hava, şansımıza haziranda olması gerektiği kadar yakıcı sıcak değildi, fazla tutuşmadan tırmanabildik.

Bu rota ne tam bir kaya tırmanışı ne de tam bir yürüyüş;  büyük, ormanlık setlerle bölünmüş  basit, çok kısa etap tırmanışlar  içeriyor ve tabanından  zirveye neredeyse 1000 metre yükseklik farkı var. Belirgin bir tırmanış rotaı yok, bu dağın ‘klasik rotası’ olarak tanımlanabilecek doğu rotasında çok miktarda taş baba ve işaret ile iniş istasyonu mevcut, çıkan herkes farklı yerlerden çıkıp inmiş (bu arada zirveye giden ve kırmızı sprey  boya ile taşa çizilmiş işaretler berbat!).  Antalya’lı dağcı arkadaşların  zirveye yerleştirdiği metal kutuya konulmuş deftere bakılırsa, popüler bir dağ Geyiksivrisi. Manzara açısından tüm Antalya körfezi ve ovası ile, merkezi Beydağlarının büyük kısmını  gören, Akdeniz’in şahane mavisine hep tepeden bakan bir çıkış..

Tafa’nın ‘yürüyen harikası’ VW minibüsü ile rotanın tabanına  erkenden vardık ve ormanı sola çapraz tırmanarak yolumuzu kesen ilk kaya duvarını kısa bir ip boyu ile çıktık (V derece) ve genelde II ve III, derece  kısa etaplar ile zirveye kadar 5 saatte, acele etmeden ve dev katran ardıçlarının gölgesinde dinlenerek çıktık. İnişimiz genelde serbestti ama  iki etapta ip kullandık. Ancak en önemlisi, çok eğlendik!

Kısaca, güzel bir antrenman çıkışı; Geyikbayırındaki evin tam karşısında ve benim açımdan sık aralıklarla çıkılmaya aday bir rota..

GEYİKSİVRİSİ (1715 m) A SMALL BUT FİNE PEAK İN THE MEDİTERRANEAN RANGE

Last week, while working on my house at the village of Geyikbayırı at Antalya, we climbed Mt. Geyiksivrisi, a prominent 1715 m peak on the Central Beydağları massif. While being quite low and small by Alpine standarts, nevertheless it is a good training climb for endurance, and it involves scrambling on steep, small faces interrupted by big  tree-clad ledges. The climb we did on the so called  ‘standart route’, the east ridge does not have a prominent route. The 1000 m. high ascent took me and my friend Tafa a mere 5 hours, with roped climbing only for a short pitch of grade V UİAA, the rest being mostly grade II and  III. But most important, it was good fun and excellent vistas from the summit (of the whole gulf of Antalya  and Mediterranean ranges) with a good friend that we summitted Everest together in 2007.

Bu yazı yorumlara kapalı.