8 Haziran 2014

ANTALYA- GİREVİT DAĞI KUZEY SIRTI İLK ÇIKIŞI

IMG_5141IMG_5023IMG_5005IMG_4975IMG_4971IMG_4988IMG_0995IMG_0992IMG_0989IMG_0981IMG_5029IMG_5035

Antalya’da, Beydağlarının sahil kısmında enteresan bir çıkış! 21 Mayıs 2014 tarihinde arkadaşlarım Mustafa M. Kalaycı (Tafa) ve Efecan Aytemiz ile Girevit Dağı olarak bilinen 900 metre civarındaki kayalık zirveye kuzey sırtından  tırmandık. Girevit Dağı, Antalya’nın Liman mahallesindeki Hurma’dan batıya uzanan keskin sırttaki en yüksek ve masif kayalık doruktur. İlk çıkış olduğunu düşündüğümüz  bu tırmanış tabanından 700m kadar irtifa farkı ve genelde III+, birkaç etapta V+ derece geleneksel kaya tırmanışı içeriyor. Dik etaplarla kesilmiş, ancak geneli kolay sayılır, rota bulma becerisi gerektiren ve  kuzey sırtındaki son etapları gayet dik ve zevkli kaya tırmanışı sunan bir  rota oldu bu. Rotanın adını yakındaki Arapuçtu Dağından esinlenerek ‘Arap Kadri’ koymayı uygun bulduk!

Geyikbayırı köyünden erkenden hareketle, Çakırlar’daki gözlemeciler içinden geçip orman yollarından  dağın kuzeyine en kestirmeden varan yerde aracımızı (Tafa’nın emektar VW minibüs) 60m irtifada  bırakarak, orman içinden kayalara doğru  irtifa almaya başladık. Tırmanışın girişini  ve dağın genelini daha önce kışın dostum Metin ile yaptığımız keşif çıkışından tanıyordum, ancak  rotada tırmanışa uygun girişe karar vermek zamanımızı aldı çünkü bazı yerlerde çok  fazlasıyla ot, diken ve sarmaşık vardı ve kayaya ulaşmak dertliydi. Sonunda bizi kuzey sırtına  götürecek en olası hatta yöneldik. Sağlam ve gri kayada dik  birkaç etap, ardından  daha kolay zeminde serbest çıkış ve dağın kuzey sırtındaki kule sistemlerinde ve sırtlarda boşluklu, ancak ara emniyeti iyi  ve zevkli tırmanışlar..

Tüm bunlar olurken hava ısısı -tabii olarak-  30C civarındaydı ve  gerçek manasıyla yanıyorduk (yaniro derim buna ben!). Neredeyse 950m yükseklikteki  Girevit Dağının zirvesine ulaştığımızda suyumuz çoktan tükenmişti ve su yerine artık sohbet tüketerek devam ediyorduk. Manzaramız Antalya körfezi ile nemli havada altımızda oluşan, denizi kapatan yoğun  bulutlardı. Görece kolay olan kuzeybatı sırtı ve yüzünden inişimizi tamamladığımızda  toplam 11 saattir tırmanıyorduk ve gün battığında araca ulaşabildik. Kısacası göründüğünden uzun  ve zahmetli bir çıkış oldu; ancak  dağda güzel bir gün!

Bu yazı yorumlara kapalı.