26 Mayıs 2022

ANTALYA-GİREVİT DAĞI KUZEY YÜZÜ YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘ELLİ KALİBRE’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Bu hafta, 24 mayıs 2022 tarihinde dostum Cemal Zerepcan ile Antalya’ya çok yakın ama bir o kadar da uzak sayılır yalnız bir köşedeki kısa bir alpin kaya duvarının ilk çıkışını yaptık. Girevit dağının kuzeydoğuya dönük çanağının kıyısında bir kaya yüzünde, ‘Elli Kalibre‘ adını verdiğimiz yeni rotamız 150m ve 3 ip boyu uzunlukta, V, VI derece kaya tırmanış zorluğundadır.  Girevit dağı nerede derseniz,  Hurma mahallesine 6-7km kadar uzaklıktaki, neredeyse  denizden 50m irtifadaki  Hacısekililer  köyünün güneyinde, Çandır çayı ile karşıda olan üçgen şekilli kayalık zirvedir. Zirvesi 975m irtifaya sahip Girevit’in kuzey tarafı sağ alt banttaki harika duvarlarda yakın zamana kadar kısa  rotalar açıyorduk ve 2014 yılında bu zirvenin  (‘Arap Kadri’ rotası) bu taraftaki kuzey sırtının ilk çıkışını yapmıştık. Bu sefer de hem oralardaki görmediğimiz  potansiyele bakmak, hem de bu sıcak mayıs gününde kayaya değmek için ordaydık.

Tırmanışın tabanına alttaki (taşocağına giden) orman yolundan 350m kadar irtifa farkı var ve 1 ila 2 saat kadar, çoklukla orman içinden, patikası olmayan yerlerden yürümek gerekiyor (neyse ki cangıl yok). Rota, Girevit’in  belirgin kuzey kulesinin soluna giren büyük, taşlı çarşak kulvarının tam bitimindedir ve sağında belirgin bir kaya kulvarı vardır (ki bu da iple indiğimiz rotadır). Tırmanış, arada çalı ve ağaçlarla bölük, slabvari yapıdaki  kaya yüzünün ortasından başlar.

1.ip: Kolay, setli kaya yapısı ile başlanır (girişte zorunlu bir hat yoktur); tırmanış kayanın dikleşerek paralel  keskin çatlaklar ile bölündüğü slabımsı duvarla devam eder, bu etabın sonunda sığ bir set ve üzeri küçük bir duvarla, köşe-çatlak tabanında sığ setteki bir ağaçta istasyona varılıyor V- 60m

2.ip: Kısa bir kilite sahip  ip boyu. Setten köşe-çatlak çıkılır ve az sol üstte kalan  zorlaşan, duvarı bölen el çatlaklarıyla bezeli yüz ‘gezerek’ çıkılır (ara emniyet iyi). Bunun vardığı ve kaçısı olmayan negatif pasaj geçilir (VI, çürük gibi, ara emniyet çok sınırlı) ve bunun çıktığı kısa slab-rampa sonu küçük ağaç setinde, (ip sürtünmesi nedeniyle zorunlu)  istasyon, VI 30m

3.ip: Sağlı yükselen slab rampası topraklı  dar bir  sete  varır, buradan yukarı uzanan güzelce dik çatlak sonuna dek çıkılır (V, V+, ara emniyet iyi) ve sonra sağlı dik rampa ile varılan kule doğrudan tırmanılır, ardından kolaylaşan kaya yüzü ile kulenin ucuna varılır, sette babada kalın ip var, V+ 60m

İniş (aşağı bakarken) sol kulvardandır. Babadan (kalın ip halkası var)  20m kadar iniş ile kulvarın çarşaklı geniş  terasına varılır, aşağı bakışla soldaki  iri ağaçtan (kalın ip halkası var)  50-55m kadar duvara  iple inilir.  Kulvarda yine solda kalan ağaçtan (kalın ip halkası var) 20m inişle kulvarın tabanına ulaşılır. Taşlı çarşak kaplı setler ve kolay kayadan rota tabanına basit tırmanış/yürüme ile (II, III) ulaşılır.

Bu tırmanışta çift ip kullanmanızı tavsiye ederim, zaten iniş için de 60m ip önemli. Tam set yaylı tıkaç ve ufak telli takoz seti gerekli. Bol uzun perlonbant da cabası.. Yorum olarak, kimsenin gitmeye uğraşmayacağı kadar uzak bir köşede, ulaşımı zor ve zahmetli, zaman alan türden, ama kaya alpin bir duvar için sağlam sayılır, dik ve zevkli etaplar sunan bir rota hattı.. Setlerde bazen taş ve çarşak birikimi tehlike yaratabiliyor, çürük gevşek bloklara dikkat! Tabii ki, her bu tür alpin kaya yüzü gibi, otluluk ve arada ağaçlar işin bir parçası.. ‘Küçük bir alpin macera’ isterseniz eğer, o türde çok rota var bu civarda!

Teşekkürler Cemal dostum, yakınlarda başka tırmanışlarda görüşmek üzere!

A new alpine trad rock route at the north flank of Mt. Girevit, with my bro Cemal Zzerepcan, 24th may, 2022. This route offers 150m 3 pitches long climbing with almost grade 6a climbing on genereally good rock. Of course trees, bushes and loose rock are there as on any such low altitude alpine rocky wall. Nevertheless, faraway location and difficulty of access guarantees such routes are not frequented..

Bu yazı yorumlara kapalı.