5 Şubat 2018

ANTALYA- GÜZYAKA DOĞU KULESİ GÜNEY YÜZÜ YENİ ROTA ‘KÖPEKBALIĞI’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Daha önceki gün zevkli bir kış kuzey yüzü tırmanmış ve kar-buzda debelenmişken, ertesi günü güneşle yıkanan  bir kaya duvarında tişörtle tırmanmak ancak Antalya’da olur bir şeydir.  Biz de, sevgili kardeşim Cemal Zerepcan ile tam öyle yaptık, temiz kayada tırmanış için,  sevdiğimiz Güzyaka Dağı Doğu kulesinin güney tarafında uzanan duvara gittik ve daha önceden gözümüze kestirmiş olduğumuz yeni bir geleneksel uzun rotayı açtık: ‘Köpekbalığı’ adını verdiğimiz bu rota 270m ve 5 ip boyu uzunlukta, IV+, VI- derecelerde bir alpin kaya tırmanışı. Niye köpekbalığı derseniz de, duvarı soldan sağa yükselerek çapraz bölen doğal hattın ilk kısmında, rampayı bölen dev sarı kesik negatif etap, tıpkı ağzını tamamen açmış bir köpekbalığını andırıyor da bu yüzden. Neyse ki negatif bizi yutmadan, sadece bir askı istasyonu ile kenarında bekleyerek bu kısmı geçtik!

‘Köpekbalığı’ rotası, Güzyaka Doğu kulesi olarak tanımladığımız ve güneye bakan duvarını ‘kışlık tırmanış bahçesi’ olarak kullandığımız  yüzdeki sekizinci farklı rota oldu. Bu rota, duvarı çapraz soldan sağa bölen  belirgin doğal hattı izliyor  ve tek bir noktada ‘Terray’ rotası ile buluşuyor  (bakınız topo). Velhasıl, yine duvarın tabanındayız  ve gide gele buraya yol açtığımızdan bahsediyoruz.  Derken ip açılıyor, malzeme kuşanılıyor, kaya ayakkabıları giyiliyor ve  tırmanış bir sefer daha başlıyor..  İlk ip boyu (geneli IV+,  son kısmı VI-, 70m) kolay başladı ve orta zorlukta devam etti (IV+) ancak uzun bir ip boyu oldu,  70m boyunca ilerledim. Belirgin setten sonra son 15-18m, ‘Köpekbalığı’ dediğimiz sarı negatifin sağ tarafına çıkan slabımsı oluk-yüzeyde ve  ara emniyeti eksik tarzda idi  (VI- derece) ve negatifin sağında ince bir sette bol takoz ve friend ile askı istasyonu kurmak gerekti (bu istasyonda, zeminde bulduğum bir telli stopper takozu sabit ve sıkıştırılı olarak  bıraktık).   İkinci ip boyu negatifin sağından başlayan dik duvarda devamla başlayan (sağlam kaya ve boşluklu gri yüzey)  ve tepeden dik inen dere yatağımsı oluk kıyısında istasyonla sona eren kısa etaptı ( girişi VI-, devamı V+, 30m). Buradan sonra dere yatağını çapraz sağlı yükselişle geçen üçüncü ip boyu (geneli IV, bir kısımda VI-) başladı ve bu etabın ortasında hafif çürüyen ve gevşek bloklar arasında dikkatli tırmanış gerektiren  sarı  ve dik bir yüzeyi çapraz yükselerek geçmek gerekti (kısa etap VI-). Rampada omuzdaki bir sette, harika takoz çatlağında istasyon alabildim. Rampa alabildiğine sağlı devam ediyordu ve  mükemmel yapılı, kumsaati döşeli gri kayada, olukvari rampa  yapısında  yükselişe devam ile, dördüncü ip bizi boyu zirveye oldukça yaklaştırdı (IV+, 70m). Son etap olan  beşinci ip boyu, kolaylaşan ve eğimi düşen tırmanışla  bizi doğrudan zirveye çıkarttı (III+, IV-, 50m). Ve zirvede  klasik Antalya körfezi manzarası eşliğinde birer poğaça! Böylece, tırmanışımız toplamda 3 saat sürmüştü.  Basit tırmanışlarla yapılan inişte (II) artık taş babalarla  işaretlediğimiz güzergah ile rota tabanında bıraktığımız çay ve malzemelere varışımız  40 dakika kadar aldı.

Yorum olarak, bu  güzel, kışlık yüzde uzun ve neşeli  bir rota, arasıra zor  ve boşluklu etaplar içeriyor ama geneli zor değil ve rota bulma sıkıntısı yok.  Biz 70m ip kullandık, 50 veya 60m iple farklı yerlerde istasyon kurmak gerekecektir. Kaya genelde sağlam, otluluk (arada çalılar olsa da onlara değmiyorsunuz) pek yok, ara emniyet durumu iyi. Daha ne olsun.. Haydin alpin kaya tırmanıcıları!

A new  alpine trad rock route on the south wall of the Eastern Guzyaka Peak of Coastal Beydağları range, Antalya,  Southern Turkey.  This used to be our ‘winter-climbing wall’  for Antalya, as it soaks sun all day and you can climb on fine, warm rock  even while there is bad weather and extreme cold on higher summits.  This wall overlooking  the bay of Antalya  has now a total of 8 different routes on it, and this recent one we opened with my friend Cemal Zerepcan in 2nd feb 2018 is 270m  and 5 pitches long, with a general UIAA grade of IV+ to VI-. Following a  natural line of weakness that  slants the wall from L to R diagonally to the top, it offers good climbing on sound rock with mostly good protection and sometimes exposed steps..’ Kopekbalıgı’ ,meaning shark, is from the  obvious yellow overhang that looks similar to a shark with fully open jaws, was the prominent feature of this rock ramp. I must admit, after climbing a mixed snow gully in cold shadow  the day before, the warm rock and lush green lower altitude with the great views of Mediterranean was tonic for my heart and soul..

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.