24 Şubat 2022

ANTALYA- HURMA KULE YENİ GELENEKSEL ROTA ‘KORSAN YOLAĞI’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Antalya’nın Hurma kulesinin sağ tarafında kalan alt kulenin güney yüz ve sırtında, soğuk ve güneşli  bir Antalya zamanında, 10 şubat 2022 gününde dostum Cemal Zerepcan ile  yeni bir geleneksel çok ip boylu kaya rotası tırmandık: Cemal ve Eylem’in kedilerine atfen ‘Korsan Yolağı’ adını verdiğimiz rota 155m ve 4 ip boyu uzunlukta, IV, VII- derece zorluktadır. Rota tabanına Antalya-Altınyaka yolundan yaklaşık 90m irtifa farkında  ve 25-30 dakika trekle varılır. Tırmanış, girişi ağaçlık rotanın altında, öndeki kayalık bir kuleciğin ardından başlar.

1.ip boyu: Ağaçlar arasından girişle sağlam slab ve devamında güzel gri, 7-8 metrelik çatlakla devam edervarılan ,  sette istasyon, IV 35-40m 

2.ip boyu: Gri, temiz duvara girilir (duvarın solundaki köşe- kulvar kullanılmaz!), sağ sırta yakın temiz gri duvar sonuna dek çıkılır. Duvardaki devamsız çatlak (diagonal sikke bıraktık!) ve  üstüne giden  zor pürüzsüz yüzde atletik hamle ile üst sığ set alınır  ve devamındaki  gri, keskin sırtlı duvar (uçta kumsaati var) ile omuzda, ağaç tabanında  istasyon, VI+, VII- 25m

3.ip: Taşlı ve ağaçlı  sette sollu yükselen etap, gri dikleşen yüzeyler tabanında istasyon, II, 40m

4.ip: Kuleler ve  bunların yarattığı köşeler arasında gri kayada tırmanış ve üst kısımda son dik etap ile, sırtta istasyon, IV- 55m

İniş bu sırttan doğuya bakan ağaçlı yüzden serbest tırmanışla (III, III+) dikkatle, arkada kalan taşlı boğaz yönünde  yapılır. Bu tırmanış  bir buçuk saat kadar sürdü ve 75 metrelik tek ip, tam set takoz ve tıkaç seti yanısıra birkaç sikke de taşıdık ve kilit etap olan 2.ip boyunda bir adet sikke bıraktık. 

Yorum olarak, kısa bir günde, sağlam kayada, zor ve zevkli bir kilit etap haricinde geneli kolay bir geleneksel tırmanış oldu. Günlerdir süren ve Antalya’ya kar yağan soğuk günler sonunda, güneşli bir günde harika bir ısınma! Rota bulma sorunu yok, oldukça belirgin bir hat..

Aynı gün bu tırmanışın  devamında,  Cemal ile sağdaki ‘Hurma Doğu Sırtı’ adını verdiğimiz duvar bandında ‘Totem Hell’ adını verdiğimiz bir rota daha tırmandık (170m, 3 ip boyu,  max VI+ derece) ki bu da sonraki maceramızdır.. Teşekkürler sevgili dostum! 

A NEW TRAD MULTİ PİTCH ROUTE ON HURMA TOWER R-FLANK, LOWER TOWER

With my bro Cemal Zerepcan, 10th Feb 2022,  we climbed a new trad line on the R hand side of the Hurma Tower overlooking Antalya. The route we named ‘Korsan Yolağı’ is 155m and 4 pitches long  with grades of IV to VII- UIAA grading.   

 

Bu yazı yorumlara kapalı.