6 Mayıs 2017

ANTALYA- KEŞ DAĞI DOĞU YÜZÜ İLK ÇIKIŞ ‘JOHNNY CASH’

 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Evin arka bahçesindeki dağlarda bir geleneksel alpin kaya tırmanışı daha. Uzaktan  baktığım ama bir türlü  fırsat olmayıp gidemediğim bilinmez bir kaya duvarı daha! İşte bugün bunu yaptık, kısa günün karı; meteo’nun sis ve yağış dediği  günde ne yapsak derken.. Kısaca, 6 mayıs 2017 cumartesi, Antalya, Beydağları, Karabalçık yaylası yakınındaki Keş Dağı doğu yüzündeki kayalık duvarın ilk çıkışını  tırmanış arkadaşım Cemal Zerepcan ile yapmış olduk. ‘Johnny Cash’ adını verdiğimiz rota geleneksel bir kaya tırmanış rotası oldu (305m, 6 ip boyu uzunluk, III+, V+ derece).

Beydağlarının bu kısmında öğlenden itibaren yağış olacağı bilgisi üzerine, ‘bugün de  kısa bir rota olsun’ diyerek yola düştük ve bir süredir uzaktan nasıldır diye baktığımız bu 1812 metrelik dağın doğu yüzüne girdik.  Doğuya dönük, son derece manzaralı (özellikle bu sabah Beydağları’ndan çok Transilvanya’nın sisli dağlarında tırmanır gibi idik) ve  eğlenceli tırmanış veren, kaymak gibi kireçtaşında dik ve harika  iki kilit etabı ile, bu yüz umduğumuzdan çok daha iyi çıktı.  Şimdi bu dağ nerede diyeceksiniz. Geyikbayırı ve Çağlarca köylerinden 15-20 dakikalık asfalt araç yolu ile ulaşılan  Karabalçık-Kozağacı yaylasından toprak yolla güneye yükselince,  batıda kalan iki  kayalık ve ormanlık dağdan soldaki 1812 metrelik Keş Dağı (diğeri ise Karadağ); bu iki dağ Sarıeşik beli ile ayrılıyor. Muhteşem doğası olan bu  bölgenin karşısında daha iyi bilinen Sarpkatran dağı var.  Velhasıl, araç yolu bittiği yerden 20 dakika trek ile orman içinden duvarın tabanına varılıyor. Tırmanış, önceleri basit sayılır ve dik yüzeylerden başlıyor ve  giderek dikleşerek, sağlam kireçtaşında devam ediyor. Bu kayalık doğu yüzü kulvar, oluk ve setlerden oluşmuş bir uçurum. Tırmanışta istasyon noktası olarak genelde canlı ve  kalın ardıç ağaçlarını kullandık, ara emniyet ise çeşitliydi, bol kumsaati dahil. Tırmanışın bittiği yayvan zirvenin arkası geniş bir ormanlı ve yayla; aracı bıraktığımız  yaylaya iniş için sırtlardan sola ve aşağı yürüdük.  Ve günün kalanı sis, pus içinde geçti!

Dağın adı ve çeşitli bilgiler için sevgili Ömer Faruk Gülşen’e teşekkürler!

Today, 6th may 207, with my climbing friend Cemal Zerepcan we made the first ascent of the east face of the 1812m high Kes Peak (305m, 6 pitches, UİAA grades III+, V+) in Antalya, Turkey. This was an alpine trad rock climb and rock quality was generally quite acceptable..

 

Bu yazı yorumlara kapalı.