6 Şubat 2018

ANTALYA- SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ ROTA ‘GEYİKBAYIRI İDMAN YURDU’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Mustafa Kalaycı, Mustafa Nalbant)

Geyikbayırı tırmanış sakinleri genelde pek geleneksel tırmanışa gitmezler, oranın genel konsepti sportif tırmanıştır (zıport!) ancak bizim gibi yolları orada buluşmuş HÜDDOSK menşeli dağcı iseniz,  hepberaber geleneksel bir tırmanışa gitmeniz şarttan öte farzdır. Bu sefer de öyle oldu, ‘Geyikbayırı İdman Yurdu‘  (bu yazıda kısaca GİY olarak geçecektir!) takımı  bünyesinde dedik ki sertleşen koşullar ve gelecekteki tehditlere uygun olarak bir tırmanış yapalım. Yapalım, nerede? Tabii ki beton gibi kayası ve bildiğimiz ortamı ile sevgili Sivridağ bu noktada  fikir olarak ortaya geldi. Velhasıl-I kelam  4 şubat 2018 gününde, bendeniz, sevgili Everest partnerim Mustafa Kalaycı (bu yazıda kısaca ‘Tafa’ olarak geçecektir) ve trad canavarımız Mustafa Nalbant, ki ‘Nalbant’ olarak bilinir, Sivridağ’ın ormanında, gri  ve güneşsiz gökler altında kayaya doğru ilerliyorduk.  Amacımız Doğu yüzünün sağ tarafında ‘Türk Sektör’ olarak tanımlı bölgede  yeni bir hat çıkmaktı.  Ki öyle de oldu, ‘Geyikbayırı İdman Yurdu’ olarak ad verdiğimiz bu yeni hat 170m, 3 ip boyu uzunlukta ve  geneli IV,  kilitte VI- derece zorluktaydı.

Üç kişi olduğumuz için çift ip tekniği kullandık. Tırmanışa ‘Öztürk’ olarak bilinen Öztürk’ün boltlu rotası ve Metin Yılmaz ile benim  2011 yılında çıktığımız ‘Taşkıran’ rotasının  hemen sağından, yine Metin Yılmaz ile benim  2011 yılında çıktığımız ‘Metalheart’ rotasının da solundan giriliyor (aslında 2.ipin son kısmı ve 3.ip ‘Taşkıran ile  kabaca aynı).

Birinci ip boyu (V, 60m) slab bir yüzeyden başlayıp belirgin dev ‘fülüt’lerin üzerinden üst rampa-slab’a varıyor ve  ip boyu sonundaki belirgin kara-sarı negatifin tabanındaki  oluklarda istasyon kuruluyor. İkinci ip boyu (geneli IV+, kilit VI-, 60m) rotanın kiliti olan kara-sarı, jiletimsi-keskin ve kumlu kayalı negatifin geçilmesiyle başlıyor (VI- gibi) ve  ardından  gri sağlam yüzeylerle devam ediyor (bu üst kısımlarda rota, soldaki negatiften gelen  ‘Taşkıran’ ile hemen hemen aynı güzergahı izliyor). Üçüncü ip boyu ise (IV, 50m)  gri homojen sağlam yüzeylerde tırmanışla (bol kumsaati var)  üstteki büyük sete ulaşıyor. Tırmanış toplam 2.5 saat kadar sürdü, tabii ki üç kişi tırmanmak  ne de olsa yavaşlatıyor..

İniş ise önce sette 30m kadar sola geçiş ve ardından  sola, ‘Öztürk’ boltlu rotasının bittiği sete  40m çapraz ip inişi ile başlıyor (bu kısımda farklı yerlerde kumsaati ve baba istasyonları mevcut). Sözkonusu setten iki  ardarda iniş  (kumsaatinden 40m ve boltlu istasyondan 60m iniş) ve 15m kadar geri tırmanışla (III) zemine varılıyor.

Yorum olarak; sağlam kayada zevkli, tek bir kısa zor etap içeren ve ara emniyeti iyi bir rota, bu tarzda gri, serin günler için gayet ideal bir alpin kaya tırmanışı.

GİY olarak aksiyonlarımız sürecek!

With my trad climber friends in Geyikbayırı village,  a better day is the one with multi pitch trad route, rather than climbing in bolts.. Anyway, as ‘the old school’ climbers from HUDDOSK club (or we shall say, ‘Geyikbayiri Training Club’),  me myself, Mustafa Kalaycı ‘Tafa’ and Mustafa Nalbant as a trio,  approached the  veritable Sivridag Peak of Coastal Beydagları Range of Antalya at 4th feb 2018, with an idea in our minds to climb a new short multi pitch trad route. The route in question is at the  R hand side  of the wide east face of Sivridag, between two of our older trad routes called ‘Metalheart’ and ‘Taskiran’ from 2011. This time we climbed a new route of 3 pitches and  170m long, IV to VI- grades in UIAA, and we named it ‘Geyikbayiri İdman Yurdu’. All said, this route has the typical slabby, grey, beautiful, sound rock of this unique peak combined with  black-yellow  beautiful overhangs.. Protection is  generally good and  loose blocks, although they are sometimes  there, are rather hard to find. Climbing is fun and descent  is by the bolts of the existing sport route to the L direction. A good day in all, and great thanks to my friends. Our actions  as GIY in traditional climbing  will continue..

Bu yazı yorumlara kapalı.