31 Mart 2017

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ ROTA ‘LOST FRIENDS’

 


(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Yine bir Sivridağ geleneksel tırmanış günü.. 25 mart 2017 tarihinde arkadaşım Cemal Zerepcan ile Sivridağ’ın doğu yüzünde yeni bir geleneksel kaya tırmanış rotası açtık: ‘Lost Friends’. Toplam 325m ve 6 ip boyu uzunlukta, V, VI- derece UIAA zorluğunda olan bu rota  Sivridağ’ın  geniş doğu yüzünün sol tarafındaki  ‘2.perde’  adını verdiğimiz slab kayalığın en sol sırtında  bulunuyor  ve tabanına varmak, yoldaki su kaynağından başlayan belirgin patika ile 50 dakika kadar alıyor. Rota aslında  belirgin bir sırt yapısı  ile başlayıp, son iki ip boyunda bir duvara dönüyor (yapı olarak içbükey bir yüzey)  ve bazen çürük bloklu  etaplar içerse de, genelde bu bölgeye has  gri, sağlam, oluklu ve delikli kireçtaşında zevkli, güzel geleneksel tırmanış veriyor.

Çıkışı  3 saat kadar süren ve aynı rotadan iple indiğimiz  tırmanışımızda bazen  ağaçlardan, bazen kumsaatlerinden, çoklukla da  takoz ve friend ile istasyon aldık. Rotanın yarısında bir friend’imi aşağı düşürdüm (neyse ki bunu inişte bulduk!) ama kilit ip boyunda bir friend’i kazara çıkmamacasına kayaya sıkıştırdım. Artık  orada bolt kadar sabit bir emniyet noktası olarak tırmanıcıları bekliyor olacak. Bu nedenle de rotanın ismi ‘Lost Friends’ yani mecazi tanımla ‘yitik dostlar’!

Kısaca, dağda iyi bir gün geçirdik. Ne güzeldir Sivridağ’da olmak!


Another new traditional line on the E face of the beloved Sivridağ (Gedeller, Antalya, Turkey). With my climbing friend Cemal Zerepcan we opened a ridge-face route (with name ‘Lost Friends) of 325m, 6 pitches long, in grades V, VI- UIAA. Nice and fun climbing on full featured grey, steep limestone. We shall be back soon for more!

Bu yazı yorumlara kapalı.