17 Aralık 2017

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ ROTA ‘SATIR ARASI’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Antalya’ya tepeden bakan Sivridağ’ın doğu yüzü geleneksel tırmanış için bir cennet ve daha da  birçok yeni  rota seçeneği sunuyor. Kuzey tarafa doğru daralan ve kısalan,  slablarla bölünmüş   mahmuzlardan oluşan bu geniş kaya yüzeyinde, tırmanış arkadaşım Cemal Zerepcan ile beraber  12 aralık 2017 tarihinde yeni bir rota tırmandık: ‘Türk Sektör’ün sağ tarafında kalan,  240m ve 4 ip boyu uzunlukta,  geneli V+ derece zorluktaki  geleneksel rotamıza, kayanın satır gibi bıçak yapısında çıkıntılarla  bezeli olması nedeniyle ‘Satır Arası’ adını verdik. Tabi bu çok keskin yapıda tırmanış tutuş ve basış açısından iyi  ve zevkli olsa bile, en masum düşüşte bile ortamın mezbaha haline gelmesi ihtimali çok kuvvetli..

Sivridağ’ın ‘Türk Sektör’ olarak anılan bu en sağ  tarafında halihazırda  zaten iki rota vardı,  yeni rota hattımızın tam  solunda kalan (ve giriş etabı  yakın olan)  ‘Zulüm Tehlikesi’ (16 mart 2011, T.Fındık/Bestami Karakuş) ve daha sağda olup, klasik ilk çıkış rotası olan doğu  sırta kabaca paralel bir hat izleyen ‘Sırtlan’ ( 7 ekim 2011, T.Fındık/M.M. Kalaycı -Tafa).

‘Satır Arası’ rotasının ilk ip boyu,  öncelikle yukarıdaki zeytin ağaçlı seti ayıran alt bantı çok sağlam, keskin ve dik gri kayada tırmanıyor (V+ 60m). Ağaçlı set geçildikten sonra (II, 30m) Yukarıdaki gri güzel duvara devam ediliyor, belirgin kayalık kulvar/oluk’un hemen solu hizasından, setli gri ve zevkli,  hafif sağlı yükseliş ikinci ip boyunu oluşturuyor (IV 60m). Üçüncü ip boyu, istasyon kurulan setten çıkışla  oluk izlenerek, giderek dikleşen duvarda  üstteki  belirgin negatif tavanı bölen dik baca-çatlağa giriyor, sağlam kayada zevkli ve dik etaplar var (V, V+ 60m). Dördüncü ve son ip boyu, kısa dik etapla (IV) doğu sırtının altına ve ipin bittiği yerde üstüne varıyor (IV, III 60m). İniş ise,  öncelikle  doğu sırtından serbest tırmanışla (II, III) alçalışın ardından, kuzey yüzü tarafına inen bir sette serbest tırmanışla (III) ve nihayetinde  bir ip boyu (kumsaatinde perlonbant, 50m kadar) inişle yapılıyor.

Yorum olarak sağlam, estetik yapılı ve bolca kumsaati içeren  kayada zevkli etaplar sunan, ara emniyeti iyi bir rota oldu. Kısaca, Sivridağ bize her seferinde  zevkle tırmanış sunmaya devam ediyor..

Another day, and  a new route on the east face of  the  venerable Sivridağ, which is not  far from the western part of city of Antalya.  This new route that we named ‘satır Arası’ after the natural formations of knife like  protrusions on the rock face, follows a natural line on this sector, with already 2 routes on it. Our route is 240m and 4 pitches long, with a general difficulty of V+ UIAA grade.  Protection is quite good with lots of threads and good trad gear placements allover. All in all, Sivridağ is the official  trad climbing area for this region and now it boasts many routes, with surely more to be added to the inventory.     

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.