13 Şubat 2008

ANTALYA- SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ ‘İkiz Akıntı’ rotası, 2000


Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül ile beraber, 2000- 2001  yılbaşı günlerinde, Beydağlarındaki Delikdağ’da çok ip boylu  bir duvar tırmanmak için gitmiştik ama aralıksız kış yağmuru ve kötü hava  bize izin vermemişti. Biz de, havanın açık olduğu soğuk bir günde, Yılmaz Sevgül’ün daha önceden  Sivridağ’da açtığı birkaç ip boylu  bir kaya rotasına girdik. Sivridağ kütlesindeki birçok boltlu ve geleneksel rotadan birisi olan İkiz Akıntı rotasını Yılmaz kısa süre önce boltlamış; bu rota biraz alpin spor rota tarzında, toplam üç ip boyu uzunluktaydı. Rotanın genel zorluğu V,  VI, son ip boyu ise VII+ zorluğunda; yapısı dimdik bir duvarı değil de, daha çok pürüzsüz bir slab rotası şeklinde… Kaya yapısı gayet sağlam ve güzel.
İlk ip boyunun sonunda, Yılmaz istasyonda emniyet alırken Nasuh istasyona ulaşıyor..
Nasuh ile ikinci ip boyunun sonundaki istasyondayız.. Soğuk bir kış günü akşam yaklaşırken gölgeler uzuyor ve Antalya körfezi uzakta, ayaklarımız altında.. İstasyonda hareketsiz kalan kişiler üşüyor, bu nedenle de üzerimizde kalın giysiler var; ama keyfimiz yerinde.. dağdayız ve tırmanıyoruz!

Bu resimde Yılmaz ilk ip boyunun girişini oluşturan gri yüzeylerde tırmanırken Nasuh Emniyet alıyor. Kaya çok güzel ve masif!

Bu yazı yorumlara kapalı.