15 Ekim 2019

ANTALYA-SİVRİDAĞ KUZEY YÜZÜ YENİ GELENEKSEL ROTA ‘SÜRTÜNMESİZ KAHRAMAN”

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Sivridağ, yeni ve yepyeni, bir sefer daha! Bu hafta, 11 ekim 2019 gününde sevgili arkadaşım Cemal Zerepcan ile beraber, geçen yıl tırmanışa kazandırabildiğimiz, Sivridağ kuzey yüzü girişindeki, şu anda 11 adet (27 ila 55m arası uzunluklarda,  V- ila VII+ arasında derecelerde) geleneksel tırmanış rotası içeren ‘Kuytu Sektör’de idik ve yeni bir geleneksel rotayı daha bu sektöre kattık: ‘Sürtünmesiz Kahraman’ adını verdiğimiz bu tırmanış 2 ip boyu ve 70m uzunluktadır, derecesi ise maksimum VI- olmuştur. Rota tabanına Gedeller köyü yolundaki su kaynağından 10 dakika yürüyüşle varılmaktadır.

Tırmanış, Kuytu Sektör’ün en solunu belirleyen ağaçlık kaya kulvarının hemen sağındaki dik, yatay kesikli temiz duvarın tabanından başlar. 1. ip boyunun ve tüm rotanın kiliti girişte kısa bir negatif etabın geçişidir (VI- gibi) ve  devamındaki kayalık yüzeyler ile  dik devam eden bir bacamsı çatlak ile daracık bir sete çıkılır, setin solundaki kulede baba istasyonu kurulur(1.ip: VI- 35m). İkinci ip boyu  setten sola traversle belirgin rampaya girilmesiyle başlar ve slab-rampa sollu yükselen etapla tırmanılır (IV+, V-). Tepedeki dik, çürük bloklar içeren duvara girmeden sol sırta (Sivridağ kuzeydoğu sırtına)  çıkacak şekilde (çürüklük burada artıyor!) tırmanılır ve sırtta, keskin jilet gibi yapıda istasyon kurulur (2.ip: V- 35m).

İniş, kuzeydoğu sırtındaki kayalardan  kolay etaplarla (II) 50m kadar serbest iniş ile başlar ve  sırtın başlangıcını  gösteren kulenin çentiğinden ip inişi ile zemine ulaşılır (25m kadar iniş, babada ip ve mağaracı var).

Bizim için  acelesiz bir tempoda 1 saat 10 dakika kadar süren bu tırmanış zevkli etaplar da veren, keskin gri kireçtaşındadır, bazı yerlerde ağaçlar zorluk çıkarabilmektedir. Rota çok yerde sağlam olsa da, ne olsa bir kuzey yüzüdür ve arasıra çürük bloklar vardır, dikkatli olmak gereklidir! Ara emniyet rota boyunca yeterli ve iyidir.  Bu rota için tam set telli takoz (stopper vb) ve yaylı tıkaç türleri gereklidir.

Tutamağınız bol, kayanız sağlam, partneriniz eğlenceli olsun!

 

Bu yazı yorumlara kapalı.