17 Ekim 2018

ANTALYA-SİVRİDAĞ KUZEY YÜZÜ YENİ GELENEKSEL BÖLGE ‘KUYTU SEKTÖR’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Alex Gavan, Cemal Zerepcan, Adem Gül, Tafa )

Sivridağ’ın kuzey tarafında yeni bir geleneksel tırmanış sektörü başlattık. Daha  önce kuzey yüzü tarafında orman içinden  inerken gözümüze çarpan bu tek ip boylu ‘trad’ rotalara uygun olan bu duvarda bu sefer ilk 5 rotayı  ilk kez Romanyalı dostum Alex Gavan ile beraber 11 ve 13  ekim 2018 tarihlerinde açtık.  Devamında 19 ekim 2018 tarihinde dostlarım Cemal Zerepcan ve Adem Gül ile beraber 3 rota daha ekledik. Ardından 22 ekim tarihinde Cemal ve 23 ekim tarihinde de Tafa ile çalıştık.  Böylece sonunda ‘Kuytu Sektör’ adını verdiğimiz bu bölümde, 27 metreden 55 metreye kadar farklı uzunluklarda ve  V- dereceden VII+ dereceye kadar farklı zorluklarda toplam 11 geleneksel rota oldu; zannederim ilerleyen zaman diliminde daha da çok rota açarız.  Bu yeni sektör özellikle muhteşem tırmanış sunan veya harika bir  yer kesinlikle değil, ama yine de  Sivridağ rota envanterine farklı bir stilde  ve  farklı bir yerde tırmanış için ilginç bir ek oldu diyebiliriz. Özellikle aracın park edildiği Gedeller köyü asfalt yolundan ve su kaynağından yakınlığı (patikada maksimum on dakika kolay yürüyüş)  ile, ulaşılabilirliği en iyi geleneksel kısa rota  sektörü oldu sanırım.

Yola yakın olmasına karşın, orman içinde değişik bir izolasyon veren ve bu nedenle adını verdiğimiz ‘Kuytu Sektör’, Sivridağ kuzey ve doğu yüzlerini ayıran kuzeydoğu sırtının girişinde, tam kuzey bakışlıdır ve tüm gün boyu gölgededir. Solda daha kısa rotalardan sağda daha uzun rotalara doğru kaya yükselerek uzanır. Kaya yapısı tabii ki kireçtaşıdır ancak kuzey kuzey tarafta olması nedeniyle, Sivridağ’ın genelinde alışılandan biraz daha kırıklı ve çürük bir yapı arzedebiliyor; sözün kısası burada tırmanırken çürük ve/veya gevşek taş ve bloklara karşı daimi olarak dikkatli olmak gerekiyor.. Ayrıca çatlaklarda otluluk, diken ve rotada çalılar, her ne kadar temizlemeye gayret ettiysek bile, hala sıkıntı verebiliyor, yine de tırmanılan rotaların tabanında yeterince çalı ve diken temizliği yaptığımıza inanıyorum (!)  Bu sektörde Sivridağ’ın genel slab yapısı ile mukayese edersek dikey etaplar daha çok var, slab yapısındansa dikey yüzey-baca-çatlak yapıları hakim ve kaya göründüğünden daha farklı  tırmanış sunuyor. Ara emniyet noktası konusunda çoğunlukla pek sıkıntı yok; standart set friend ve stopper türündeki tıkaç ve takozlar, sikke ve uzun perlonbantlar (kumsaati ve ağaçlar için) klasik olarak burada yararlı. Büyük boy friend tıkaçları faydalı olabiliyor. Biz genelde çift ip kullandık ancak tek ip de (en az 50m) kullanmak mümkün olur.

Rotaların bir kısmı sırtın üzerinde bitiyor, bu durumda sırt boyunca sola, aşağı kolay tırmanışla (II) inerek, en  aşağıdaki  sabit iniş istasyonuna kolayca ulaşılıyor. Sırtın üzerinde bitmeyen rotaların sonunda ise,  hep kumsaati, baba veya ağaçta perlonbant, ip vb iniş istasyonu var. Rotalarda uygun ve  stratejik noktalarda kumsaatinde ip veya perlon, sabit sikke vb bıraktık; tabi hepsinde ve heryerde yok ama bazı rotalarda var (lütfen bakınız topo).

Rotaların bilgileri (şimdilik) şöyle:

 • TEORİ’    VI- 30m               11 ekim 2018 Tunç Fındık
 • DİKENLİ TEL’ VI+ 55m   11 ekim 2018 Alex Gavan
 • PRATİK’   V+ 30m              11 ekim 2018 Tunç Fındık
 • EASY RİDER’  V- 27m       13 ekim 2018 Tunç Fındık
 • DEFİNE ADASI’ VI 27m   13 ekim 2018 Tunç Fındık
 •  ‘KRİTİK’  VII- 30m             19 ekim 2018 Tunç Fındık
 • ‘İNSAFLI’  V- 30m               19 ekim 2018 Cemal Zerepcan
 • ‘HİPERBARİK’  V, 30m      19 ekim 2018 Tunç Fındık
 • TAKTİK’ VI- 33m                 22 ekim 2018 Tunç Fındık
 • ‘ON NUMARA’ V- 30m       23 ekim 2018 Tunç Fındık
 • ‘HARD NUT’ VII+ 32m       23 ekim 2018 Tunç Fındık

Bu kısımda daha önce rota açtıysanız,  bana bildirmeniz halinde  bilgileriniz topoda yer alıp dökümante edilecektir (iletişim e-maili: tuncbayonet@gmail.com).   

Eylemlerimiz sürecektir:-) Tüm tırmanış arkadaşlarıma teşekkürler. Siz izleyenlere sağlıklı ve neşeli, bol takozlu  tırmanış günleri dileklerimle..

 

A new trad climbing sector in lovely Sivridag!  At the second part of october 2018, with various friends of mine we climbed some single pitch trad lines, totalling 11 in all, at the bottom of the extreme  L hand side of the north face of Sivridag peak of Antalya. This  became a completely  new sector that we named ‘Kuytu Sector’, meaning ‘unseen and faraway’  is mostly on shade of the pine forest and quite climbable in hot days of lower altitudes of the Mediterranean region. The routes are mostly 27 to 55m long and they differ in difficulty from V- to VII+ grades UIAA. Some routes  have in-situ rock pegs and threads left by us, and all routes have some rappel stations one way or other (sling in tree, sling in rock etc), please inspect the topo map. The rock is limestone and it is not sometimes as good quality as it is found on the east face of this peak. Sometimes one has to watch for loose blocks or broken terrain but this is what trad climbing offers! Anyway, nice and exposed single-pitch  climbing on faces, chimneys, overhangs.. ENJOY! 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.