14 Aralık 2022

ANTALYA-SİVRİDAĞ YENİ GELENEKSEL KISA DUVAR ‘SİRK MAYMUNU’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Antalya’nın Sivridağ’ında yeni bir geleneksel kısa duvar, bu hafta, 9 aralık 2022 gününde, bir sefer daha kardeşim Cemal Zerepcan ile. Sivridağ doğu yüzünün en sağ kısmı olan ‘Türk Sektör’de önceki günlerde açtığımız ‘GAR’ rotasının yakınındaki bu hattın adı ‘Sirk Maymunu‘ oldu, 150m  ve 3 ip boyu kadar uzunlukta, max VI derece teknik zorluğa sahip bir tırmanıştır kendileri.  Bu rotanın tabanına yoldan 15-20 dakika trekle varılıyor. Tırmanış, ‘GAR’ rotasının iple indiğimiz etabından başlıyor (bakınız topo).

1.ip:  Tırmanış kolay sayılır  ve geneli gri, sağlam yapıda, ortalama 50 ila 60 derece eğimli yüzeylerde başlıyor, bolca ara emniyet noktası var. Homojen devam eden  bu ip boyu sonunda giderek dikleşen etabın bir dikey duvar  bandına dayandığı yerde sağ taraftaki kovuğa 6-7m kadar  geçiliyor, kovuk içindeki sette  (‘GAR’ rotasının en son iniş istasyonu olan) belirgin sivri babadan istasyon (eski mavi perlonbant, beyaz ince statik ipler ve bizim bıraktığımız yeşil yardımcı ip var) IV, IV+ 60m

2.ip: Kovuktan az sollu çapraz, harika oluklu gri kayadan başlanıyor (IV+ gibi, ara emniyet gayet iyi) ve devamında sollu yükselen boşluklu slab yapılı rampa ile, sola gidişin bittiği dikey duvar pasajına varılıyor. Bu duvar çıkılıyor (güzel gri, temiz dikey pasaj, VI-, sikke bıraktık, üstte ara emniyet ufak boy yaylı tıkaç) ve devamında çıkılan slabın sonunda sığ setteki  (‘GAR’ rotasının ikinci iniş istasyonu olan) baba ve kumsaati emniyetinde istasyon (babada kalın turuncu-mor ip, kumsaatinde ise ince sarı yardımcı ip var) VI-  30m

3.ip: Yukarı önce dikey, sonra az sağlı devam eden sağlam kaya kulvarı (IV+, bacamsı bir çatlak, ara emniyet iyi)  ile ulaşılan iri ardıç ağacına varınca (ağaçta  GAR’ rotasının en tepe  iniş istasyonu olan kalın turuncu-mor ip vardır) bunun solundan dik uzanan duvar tırmanılıyor (VI, dikey yapıda pütürlü dokuya sahip slab, ara emniyet  yok sayılır) ve tepedeki duvarın köşesine dek bu şekilde devam edilir. Köşeden itibaren çatlak ve köşeler, oluklar  yardımı ile tırmanılan slab, sol üstteki ağaçlara doğru sollu yükselen tarzda devam edilir (V+, VI-, ara emniyet var ama aralıklı, yapı çok sağlam ve pütürlü dokuda) ve dikey temiz etapta bir sırtçığın tabanına varılır (VI-, sırtçıkta halkalı sikke bıraktık, bunun harici ara emniyet çok kıt). Sırtçığın üzeri ve solunda dikey pasajla üstteki ağaca kadar tırmanılır (V+, VI-, ara emniyet yok), ulaşılan ağaçta istasyon, VI 60m

4.ip: Çok kısa ip boyunda, 10-12m kadar sollu çapraz tırmanışla (III) üstteki büyük ağaca varılır (ipler ve perlonbant var) . Bu ağaç sol alt aşağıda  kalan eski boltlu rotadan iniş için uygun istasyondur.

2 saatten az süren bu rotamızın inişi şöyle: Ağaçtan 40m kadar inişle ulaşılan sol altteki eski boltlu rotanın istasyonu ile 50m kadar iniş ve ardından sonlardaki tek bir  bolttan (paslı ufak mağaracıdan!) doğrudan zemine.

Bu tırmanışta 60 metrelik çift ip kullandık (daha kısasını kullanmayın bu rotada derim, ikinci ip boyu minimum 60m kadar), bol uzun perlonbant şart, yanımızda sikke olması emniyeti kıt etaplarda işe yaradı (zaten çaktıklarımızı sabit bıraktık), tüm yaylı tıkaçlar (mikro, orta, büyük) çok gerekli. 

Yorum olarak: Çok güzel bir hat, sağlam hep kaya, arada emniyet noktası sıkıntısı olan pasajlar olsa biletüm hat  güzel tırmanış veriyor, tavsiye edilir.. İstasyonlar hazır, en azından!  Yani sirk  maymunu gibi atlayıp zıplayacaksanız  hiç çekinmeyin derim…!

Sevgili dostum Cemal’e bu güzel tırmanış günü için teşekkürler tekrar….

Kaya ile kalın!

A new trad  wall at the E face of Antalya’s Sivridağ with my bro Cemal Zerepcan, 9th dec 2022. The route we named ‘Sirk Maymunu’ is 150m and  3 pitches long and  grade VI, mostly on good rock.  Sometimes hard to protect, exposed steep slabs offer fine balance climbing. 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.