1 Haziran 2019

ANTALYA-SİVRİDAĞ YENİ GELENEKSEL KAYA TIRMANIŞ ROTASI ‘FANTEZİ GÖMLEK’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Bir sıcak mayıs sonu sabahında daha, sevdiğimiz mekan olan Sivridağ’a doğru yoldaydık, dostum Cemal Zerepcan ile; amacımız  bir geleneksel rota, mümkünse yeni bir geleneksel rota çıkmaktı, Antalya’nın içinden gözüken bu geniş doğu yüzünde. Günlerden 20 mayıs  2019  idi ve hava oldukça sıcaktı, tabi ki neredeyse sıfır irtifadan beklenebileceği üzere.. Orman içine girdiğimizde gördük ki, kamp yerine giden patika  boyunca  birçok yerde kayalara berbat şekilde spreyle yazılar yazılmış. Bu  doğasever hareketin etkisiyle, bunu  yapana uzun uzun söverek (!)  rota bakınıyorduk. Sivridağ’ın doğu yüzünde birçok yerde farklı uzunluklarda, yeni ve eski rotalar var ve yeni bir hat bulmak bazen kolay olmuyor gerçekten. Ama burayı sevdiğimiz için gelmeye ve tırmanmaya devam ediyoruz, bu kadar kolay ulaşılan, yeni geleneksel rota veren ve tırmanış ortamı bu kadar hoş ve yeşil seçenek fazla yok doğrusu, Antalya’da bile. Kış zamanında Antalya şehir merkezi yakınındaki bazı 200-300 metrelik kireçtaşı  duvarlarda  çok  iyi tırmanışlar  yapılabilirken, havanın aşırı ısındığı yaza yaklaşan dönemlerde benzer seçenekler oldukça sınırlıdır. Emektar Sivridağ işte bu zamanlarda, günübirlik 3-5 ip boyu tırmanışlarda kurtarıcı oluyor..

Bu sefer, birçok tek ip boyu  hattın çıkılmış olduğunu bildiğimiz ve dostumuz Yılmaz’ın rehber kitabında ‘Panik Kayası’ olarak tanımlı sektörün daha ötesinde (solunda)  biraz bakındık ve sağlam gözüken,  yukarılara devam eden bir hatta girelim dedik. Rotayı çıkıp, salimen inip gün sonunda  eve gidip rehbere bakınca gördük ki,  tırmandığımız  -ve yeni olduğunu düşündüğümüz- 5 ip boyu uzunluktaki   rotanın giriş etapları eskiden çıkılmış iki yanyana rotayı (1.ip boyu ‘Bıçak Sırtı’, 3.ip boyu ise  ‘Yıllar Sonra’) bir şekilde birleştirmiş..  Ancak üstteki yeni  ip boyları güzeldi ve  sağlam zeminde iyi tırmanış verdi. Toplamına ‘Fantezi Gömlek’ adını verdiğimiz bu yeni rota  185m ve 5 ip boyu uzunlukta,  geneli IV, son ip boyu olan kilit etapta ise VI- derece zorlukta bir geleneksel hattır.

Neden fantezi gömlek? Çünkü işin içinde ‘maksat fantezi olsun’ diye çıkılmış zevkli etaplar var da ondan..! Yani aktüel  ‘fantazi gömlek‘le rotamızın pek ilgisi yok, hani şu hawaii palmiye desenli Amerikan tatilci gömlekleri vardır ya. Aslında, ikimizde de  biraz da tatil ve dinlenme modu da vardı inceden…:-)

Rota tabanına ‘Panik Kayası’nın sol ötesinden, patikadan cangıla girerek toplam 35 dakikada ulaştık. Tırmanış, ‘Panik Kayası’nın oldukça solunda kalan üçüncü dikey dilimden başlar.

1.ip: Gri, sağlam kaya diliminin  slab yüzünü dik  bölen belirgin çatlakla başlanır, bu ip boyu ortasında solda yüzü yatay kesen keskin tavan diliminin sağındaki sırtçıktan tırmanılır ve tavanın sağ kenarından geçilerek (burada sıkışmış telli stopper takoz bıraktık) sağlı yükselen rampamsı çatlak boyunca devam edilir (arasıra iri gevşek bloklara dikkat!). İnce çam ağacındaki iki kalın ip halkasının sağındaki çatlakta yarı askı istasyonu, IV 60m (bu ip boyu ‘Bıçak Sırtı’ rotasıdır)

2.ip: Kısa etapla üstteki sete çıkış;  dikey slab yüzü bölen şahane çatlak önce dik, sonra  sollu doğrultuda bir kısa rampaya çıkılır ve sete ulaşılır, IV 15m

Sette 15-16m kadar  biraz sollu yan geçişle tırmanılır ve  üstteki slab duvarın solunda kalan  baca-çatlak etabına varılır (bu sette sol tarafta iniş istasyonları vardır)

3.ip: Slabı solda bölen sağlam baca-çatlak bitimindeki ağaca dek tırmanılır; ağaçta istasyon (perlon ve ipler var) IV 30m (bu ip boyu ‘Yıllar Sonra’ rotasının 2.ip boyudur)

4.ip: Ağaçtan sağ yukarı devam eden kulenin yüzü üstteki omza dek tırmanılır, zevkli dikey etap, bol ara emniyet var, kaya keskin ve sağlam,  V 30m

Önde ayrı bir kulenin omzu olan bu noktadan arkadaki  duvara varmak için 15m kadar sola,   taşlı zeminde (kulvar) yan geçilir (I, II) ve duvarın tabanına varılır.

5.ip: Bu ip  boyu tepedeki sarımsı negatif etabın tabanındaki iri ardıç ağacına kadar, sağlam ve dikey bir duvardan  devam eder. Kolayca yüzeyle başlanır (III+)  ve kilit etap olan bacamsı çatlağın iç  köşesi çıkılır ( VI-, zevkli  tırmanış, ara emniyeti olup biraz zor yerleşir türden). Kilit aşılınca bunun az sol tarafında kalan sağlam dik kaya duvarı ile  (V)  kısa bir negatife varılır ve bu etap biraz sağlı geçilir (V+), iri ardıç ağacında istasyon kurulur (kırmızı perlonbant bıraktık) VI- 50m

İniş:  en son ip boyunda iri ardıç  ağacından yapılır (sete kadar  50m, ağaçta  kırmızı perlonbant var). Ardından varılan  kulvarda 15m kadar serbest alçalış (II) ardından, alt sağdaki bir ağaçtan aşağı sete 15m iple inilir.  30-40m kadar serbest tırmanışla, alttaki  setten diğer sete  irtifa kaybedilince, sol alttaki geniş kulvara bir kumsaatinden (beyaz ip bıraktık)  50m iple iniş yapılır. Bu noktadaki ağaçlardan zemine son 10m iple inilir ve tam rota tabanına ulaşılır.

Toplam 3.5 saat kadar süren bu çıkışta  çift ip (2×8.5mm, 60m), tam set friend tıkacı ve stopper takozu ile bol uzun perlonbant kullandık. Ara emniyet ve iniş imkanı bol, sikke kullanmaya gerek yok.

Yorum olarak, geneli sağlam kireçtaşında, ip boyları  belirgin setlerle bölünmüş, hemen tümü iyi emniyet imkanı içeren bir tırmanış oldu. Rota bulması zor değil. Rotaya yaklaşım da zor sayılmaz, ama patikadan çıkınca  10 dakika cangıl içinde yol aramak gerekebiliyor. Rota doğu bakışlı olduğu için  öğleden sonra 14’e dek güneşte, ardından gölgededir. 5 ip boyu uzunlukta bir rota için bütünlüklü sayılamayacak bir rota, çünkü setlerle bölünmüş. İlk, 4. ve 5.ip boyları zevkli tırmanış etapları sunuyor.

Geleneksel tırmanışla kalın!

A NEW TRAD MULTI PITCH CLIMB ON SIVRIDAG, ANTALYA

Sivridag is one of the closest trad climbing areas by Antalya, and it almost always saves the day when you look for a few pitches of nice limestone climbing…With my  friend Cemal Zerepcan, 20th may 2019 we have made a new multi pitch trad ascent on the east face of the Sivridag of Antalya.  The route that we have named ‘Fantezi Gomlek’  is 185m and 5 pitches long, with an overall grade of IV, and a crux pitch of VI- grades UIAA. The route, which is located at the L-hand side of the well known sector ‘Panik Kayası’, is a good warm-up and it offers excellent, strong limestone rope lengths with fun climbing, divided by prominent ledges. 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.