30 Ekim 2018

ANTALYA-SİVRİDAĞ YENİ GELENEKSEL ROTA ‘HIRDAVATSEVER’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Tafa)

Antalya şehrinin içinden bakınca  batıda şehire yakın gözüken kayalık Sivridağ’ın doğu yüzü, oldukça geniş bir yüzeydir ve irili ufaklı birçok rota (sanırım artık sayısı 70’i geçmiş olsa gerek!) bu geniş kaya yüzünde bulunmaktadır (daha detaylı bilgi için bakınız sevgili dostumuz Yılmaz Sevgül’ün ‘Antalya Geleneksel Rotalar Tırmanış Rehberi’ kitabı). Gün geçmiyor ki bu yüzde yeni rotalar çıkılmasın. Biz de bu sefer, ben ve Tafa (Mus-tafa Kalaycı), yani  ‘Geyikbayırı İdman Yurdu’ takımı üyelerinden bazıları olarak, bir sefer daha, 27 ekim 2018 tarihinde oradaydık. Ormandan yükselen bu geniş yüzün en uzaktaki sektörü olan ‘2.Perde’ olarak tanımladığımız bölgede yeni bir geleneksel çok ip boylu rota açtık; ‘Hırdavatsever’ adını verdiğimiz bu rota 150m ve 3 ip boyu uzunlukta, maksimum VII derece zorluktadır.

Sivridağ doğu yüzünün en solundaki ‘2. Perde’ sektörü, tıpkı iyi bilinen  ‘Sinema Perdesi’ sektörü gibi  bir slab yüzeyidir ve yine  orası misali, sol, üst ve sağında negatif bir bantla sınırlı belirgin bir yüzeydir. Bu bölgeye Gedeller köyünde araç yolundan başlayan kırmızı-sarı işaretli patika ile ortalama 40 dakika yürüyüşle ulaşılıyor ve patika oldukça bakımsız, ancak burası güzel, gözden uzak ve son derece sessiz bir tırmanış mekanı. 2008 yılı ocak ayında partnerim Efecan Aytemiz ile yaptığımız ilk girişte burayı oldukça çürük bulmuş ve  tırmandığımız tek ip boyu bir etabın ardından burayı unutmuştuk. Ancak sonraki dönemde görüyorum ki,  zaman içinde buraya dönerek  farklı rotalar açmışız; gerçek şu ki bunları ben bile unutmuştum! Ekim ayında bu kısımda ne yaptığımızı inceledim ve sonuç olarak, buradaki rotaların kabaca sıralı bilgisi şöyledir (ayrıca, bakınız topo):

1-‘Efecan-Tunç’ rotası, Efecan Aytemiz-Tunç Fındık III, IV, 60m 1 ip boyu 2008 ocak

2- ‘Onlar Uyurken‘ rotası, Tunç Fındık-Gökhan Şifan V-, VI- 195m 5  ip boyu, 27 aralık 2012

3- ‘Sibirya Ekspresi’ rotası, Metin Yılmaz-Tunç Fındık V+ 150m 3 ip boyu, 8 ocak 2013

4- ‘Parsel’ rotası, Rauf Osman Pınarbaşı-Tunç Fındık IV, V 110m  2 ip boyu, 19 nisan 2015

5- ‘Lost Friends’ rotası, Tunç Fındık-Cemal Zerepcan V, VI 325m 6 ip boyu, 25 mart 2017

6- ‘Dostum’ rotası, Tunç Fındık-Alex Gavan  max VII- 155m 3 ip boyu, 10 ekim 2018

7- ‘Hırdavatsever’ rotası, Mustafa Kalaycı (Tafa)-Tunç Fındık max VII 150m 3 ip boyu 27 ekim 2018

Bizim bu sefer çıktığımız rota, slab bandının ortasına göre sağ tarafındadır ve doğal bir hatta sağlı çapraz bir çatlak-zayıflık hattını izlemektedir. Zorluk olarak tutarlı bir rota değildir, kolay başlayıp giderek zorlaşan bir tırmanıştır. Ara emniyet çok fena olmamakla beraber, bu slabın genelinde yaygın bir çürüklük vardır, özellikle setlerde bolca gevşek kaya ve bloklar görülmektedir. Kısaca, dikkat..!

Rotanın ilk ip boyu, slabı ortadan dik bölen dihedral köşenin tabanına çıkan  setli kayalıklarda basit tırmanışla başlar (1.ip: III, 40-45m). İkinci ip boyu, dihedralin tabanına çıkan çürük olabilen kısa duvarla dik  doğrultuda başlar ve sağlı rampa-yüzey-çatlak ile yükselerek devam eder. Bu etap küçük setlerle bölüktür (ilk sette kumsaatinde beyaz ip bıraktık). Devamında bazen oldukça çürük olabilen ama geneli zevkli tırmanış sunan, sağlı dik yükselen   belirgin açık baca-çatlak sistemi  ile tepedeki  bariz devasa blokun tabanında yarı askı istasyonu kurulur (çürük zemin, sikke yararlı olabiliyor!) (2.ip: V, 60m). Kilit etap olan üçüncü ip boyu ‘zorluğu çaktırmamaktadır’ yani göründüğünden daha zordur. Dev kaya  bloğunun sağı hedeflenir, onun sağındaki  iri ardıçın sağından arkası ve üstüne çıkılır. Teknik zorluk buradaki dik slab etabında başlamaktadır. Ardıçın üzerinde ve biraz solunda dik, paralel çatlaklarla bölük gri yüzey çıkılır (kumsaati var), ardından bunun az sağında kalan negatif geçilir (VI, ara emniyet iyi) ve bunun biraz sol üst kısmında zorca bir slab (VI, ara emniyet iyi değil) tırmanılır. Bu noktada tepede rotanın biteceği tek belirgin ardıça varan dik, gri, temiz duvara varılır (VII, ara emniyet çok kıt ve aralıklı, son kısımda hiç yok, tutuş ve basışı çok kıt etap). Zevkli, ancak zor bir etapla ağaca varılır (3.ip: VII, 45m). İniş  bu ağaçtan 60m çift ip kullanarak yapılır (ağaçta kalın ip artığı var). Alt sağda varılan ufak ağaçtan 60m inişle zemine varılır (ağaçta kalın ip artığı var).

Yorum olarak, ‘2.Perde’ye has kaya kalitesinde bozukluk (çürüklük ve gevşeklik) bu rotada da var, ancak kilit etap beton gibi sağlam ve zevkli bir tırmanış sunuyor, sırt burası için bile tavsiye edilir! Otluluk ve çalılar, her ne kadar temizlesek de yine  var, bahçevanlığa devam.. Çift ip kullanmanız ve yanınızda birkaç değişik tür sikke almanız faydalı olacaktır. Orta ve küçük boy friend tıkaçları bolca kullanılıyor. Velhasıl, ‘Hırdavatsever’ sizi bekliyor- kuşanın hırdavatı ve gidin!

Tırmanışla kalın!

 

With my Everest partner Tafa (M.M.Kalaycı) we climbed a new trad multi pitch route at the far side of the wide, colossal east face of the well-known Sivridag peak of Antalya. Most probably Sivridag is one of the most popular climbing areas nearby the downtown Antalya and rightly so- one can drive to the place in 25 minutes! This week, 27th october 2018, starting from our village of Geyikbayiri, we climbed this new multi pitch rock route that we called ‘Hırdavatsever’  at the further left part of the wall that we have named ‘the Second Curtain’ for obvious reasons (this slabby face looks like curtain among overhanging terrain!). The route is 150m and 3 pitches long and it offers  max. grade VII climbing on rock. In this sector the rock is not the best, though the climbing is exhilarating and exposed, with good belays whatsoever.  The best part is the last, 3rd rope length which is an exposed run-out slab with almost no valid runners in between, reall challenge to climb. The best part is, rappels for the route are on nice trees! Access to the bottom of the face from the road  is by 45-50 min walking on a marked trail inside the forest. Way to go, nice climbing with a nice friend!

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.