28 Eylül 2019

ANTALYA-SİVRİDAĞ-YENİ GELENEKSEL ROTA ‘İHTİYATSIZ ADAM’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Tafa)

Bu hafta, 21 eylül 2019 tarihinde, dostum M.M. Kalaycı yani nam-ı diğer Tafa ile beraber Antalya’nın sevdiğimiz trad (geleneksel) tırmanış  mekanı Sivridağ’ın geniş doğu yüzünün engin kayalıklarında yeni bir rota çıktık;  ‘İhtiyatsız Adam’ adını verdiğimiz, 150 metre ve 3 ip boyu uzunlukta,  zorluğu V, VI derece olan bu tırmanış Sivridağ’ın uzaktaki ‘2. Perde Sektör’ünde bulunmaktadır.

Eylül Antalya kıyı Beydağları’nda alçaklarda (1000m altında) tırmanış için hala oldukça sıcak olabiliyor, dolayısı ile  bu sefer  güneşten kaçmak için öğleden sonra tırmanmaya gittik. Gedeller Köyü üzerindeki şahane su kaynağından şişelerimizi doldurup, orman içinde kapanmaya yüz tutrumuş olan işaretli patikadan 40 dakika kadar  trekle 2.Perdeye yaklaştık.  Aynı  buranın bilindik ‘Sinema Perdesi’ gibi, yanlar ve tepede negatif kaya bandı ile sınırlı dik bir slab sektörü olan 2.Perde, Sinema Perdesi’nin karakteristik yapısına benzemez şekilde,  her yerinde sağlam kaya yapısı içermiyor. Bu gerçeğe rağmen, kadim dostum Efecan Aytemiz  ile 2008 yılında, 11 yıl önce burada keşif amacıyla tek bir ip boyu çıkıp, kayanın çürüklüğünü beğenmeyerek (!) indiğimiz o  günden beri, bu cenahta 7 farklı rota açmışız! Bu seferki yeni rotamız, bu geniş slab yüzün  en sağ sınırında, Tafa ile bu yıl çıktığımız ‘Hırdavatsever’ rotasının tam sağında, Alex Gavan ile geçen yıl çıktığımız ‘Dostum’ rotasının biraz solundadır. Rota, tabiat olarak bir slab rotasıdır.Tırmanış slabın en sağında başlayan kara-sarı negatif bantın solundaki en belirgin duvar etabından başlar.

1.ip boyu dik bir köşe-çatlak ile başlar (göründüğünden zor giriş) ve çürük gözüken bir köşe çatlak oluşturan  bazı bloklar arasından dik tırmanışla (V)  üst sete çıkarak, sağlam gri slab etabını sağlı yükselişle bölen bir çatlak hattı  ile (IV-, III+) ip sonuna kadar gider (bu sefer 60m yerine 50m uzunlukta çift ip kullandığımız için biraz sınırlı seçeneklerimiz vardı, 10m fazladan ip istasyon yeri seçerken çok yararlı oluyor doğrusu!) (1.ip: V, 50m)

2.ip boyu bu slab etabının genel olarak aynı doğrultuda devamıdır,  yükselen sağlı kolayca kulvar-baca yapısı tırmanılır (III+ IV-, çürüklük aşırı değil ama bazı setlerde curuf birikimi var ve bazen kaya kurabiyeleşiyor) ve kısa zor etap ile (IV+)  kulvar ağzını andıran belirgin  bir olukta istasyon kurulur (kulvarda sağ üstte ağacımsı büyük çalı var) (2.ip: III+, IV+, 50m)

3.ip kilit ip boyudur ve sağlam kayada zevkli tırmanış sunar. Sağlı yükselen kaya kulvarının doğal devamına girilir, yüzeyi bölen sığ baca-çatlaktan oluşan  etap zorlaşır ve dikleşir (VI-). Ardından sağlam gri kaya rampası ile aynı doğrultuda yükseliş devam eder ve dik, temiz bir slaba varılır (sağ altı boş). Bu boşluklu ve zor etap, kıt ara emniyetle tırmanılır (VI, 5-6m kadar) ve çıkılan sığ sette ve devamında önce sol, sonra sağlı tırmanışla (IV) slabı sağda sınırlayan bir zor köşenin tabanına varılır. Etap tırmanılır (VI, ara emniyet oldukça sınırlı) ve devamındaki kaya kulvarının tepesinde uygun yerde istasyon kurulur  (sol sırttaki babada bıraktığımız 4m kadar iniş ipi var) (3.ip: VI, 50m)

İniş kabaca aynı rotadandır; babadan (ip var)  50m inişle (rotadan aşağı bakışla solda kalan) sete inilir, bu setten 20m serbest inişle (III) bodur bir ağaca varılır (ip halkası var) ve buradan 50m inişle alttaki slabın setine ulaşılır. Bu sette kumsaatindeki ip halkasından 30m kadar inişle rotanın tam başladığı yere varılır.

Toplam 2 saat süren tırmanıştan sonra,  iniş 1 saat kadar tuttu. Verdiğimiz isim ise, karikatürist Kemal Aratan’ın müthiş çizgi kahramanı ‘İhtiyatsız Adam’dan esinlidir, bilen bilir.. ‘İhtiyatsız ama telafi edici…!’

Yorum olarak:  bu sektöre has slab rotalarından bir diğeri, sağlam ve zor, çürük ama kolay etapları birleştiren kısa bir geleneksel tırmanış. Genel olarak gevşek blok ve curuf birikimlerine dikkat etmekte fayda var.. Bu tırmanışta emniyet noktaları genelde iyi, ufak telli stopper takoz ve küçük  ile orta boy friend çok kullandık. Dedim ya, mümkünse 60m çift ip kullanmak tercih edilebilir..

Bir başka Toros tırmanışında görüşmek üzere!

Bu yazı yorumlara kapalı.