13 Ocak 2011

SİVRİDAĞ- 3 ADET GELENEKSEL İLK ÇIKIŞ: ‘GÜZEL GÜNLER’, ‘TAŞKIRAN’ ve ‘METALHEART’ 2011

sivridag-calbali.JPGrota-karsidan.JPGrota-tabandan.JPGguzel-gunler-1.JPGguzel-gunler-2.JPGguzel-gunler-3.JPGinis.JPGtaskiran-1.JPGtaskiran-2.JPGtaskiran-3.JPGtaskiran-4.JPGmetalheart-1.JPGmetalheart-2.JPGmetalheart-3.JPGmetalheart-4.JPGmetalheart-5.JPGozturk-mekan.JPG

Bu hafta, süper giden havanın da yardımı ile, dostum Metin Yılmaz ile beraber, Antalya- Sivridağ doğu yüzünde üç adet yeni geleneksel, çok ip boylu rota açtık. Sivridağ’ın doğu yüzü çok geniş bir yüzey ve her tür tırmanış olanağı var. Tırmanışlar genelde ilk birkaç yüz metrede daha sağlam ve güzel yüzeylerde yapılıyor, gerisi üst kısımda setli ve kırıklı bir yapıya dönüyor (istisnalar var). Kaya, tırmandığımız sağ kısımda  genelde sıradışı derecede masif ve zevkli tırmanışlar sundu, ara emniyet harikaydı ve eğlence de öyleydi! Her üç rota da aynı bölgede (yüzün sağ kısmı) ve dolayısıyla ulaştıkları büyük setten aynı inişle inme avantajı oluştu… Rotaların genel detayları şöyle:

1- ‘Güzel Günler’, 3 ip boyu, 165 metre uzunlukta, V+, VI+ derece zorlukta geleneksel tırmanış (fotoda kırmızı renkli rota hattı), 9 ocak 2011. Bu rota çok güzel, masif ve dikleşen bir su oluklu slab hattını tırmanıp,  negatif etapla üst slaba geçiyor ve şahane bir çatlağı tırmanarak, bir baca- oluktan büyük sete varıyor. Harika tırmanış, ara emniyet kilit etap olan negatifin dışında çok iyi ve devamlı.

2- ‘Taşkıran’, 3 ip boyu, 160 metre uzunlukta, V+, VI+ derece zorlukta geleneksel tırmanış (fotoda sarı renkli rota hattı), 10 ocak 2011. Rota, çok sağlam bir sırt hattını tırmanıp, olağandışı sağlam ve zevkli bir yüzey- çatlaktan büyük sete varıyor.

3- ‘Metalheart’, 2 ip boyu, 140 metre uzunlukta, V+, VI derece zorlukta geleneksel tırmanış (fotoda mavi renkli rota hattı), 11 ocak 2011. Rota aslında 3 ip boyu ama biz 70 metrelik iple iki etapta tırmandık; şahane tırmanış, masif gri kaya, iyi emniyetler…

Bu arada, Öztürk Kayıkçı’nın 2003’lerde açmış olduğu 120 metre ve VI+ derece zorluktaki boltlu rotayı da 5 ip boyluk iniş esnasında  incelemek imkanımız oldu; biz Metalheart rotasını çıkarken dostlarımız Tafa ve Çağlar da bu rotada idi (fotolarda mor hat).

Ah, işte tadı damakta kalan cinsten çıkışlar…. darısı, daha fazlasına, güzel dostlarla paylaşarak  ve sağlık içinde!!

3 NEW MULTİ PİTCH TRADİTİONAL ROUTES İN SİVRİDAG- ANTALYA

This week, with my partner Metin Yılmaz, we climbed 3 new multi pitch routes in the well known east face of Sivridağ. The rock quality was outstanding in terms of climbing- such as excellent holds, excellent friction, safe and solid belays- hallmarks of real, massively formed, water worn grey karst structure. All the routes are on the same general vicinity of the face, so we used the same descent (5 pitches) for all the climbs. The routes  are as follows:

1-  ‘Guzel Gunler’ , 3 pitches, 165 metres, V+, VI+ UİAA grade, 9th jan 2011 (red line in the photo). A very good water worn slab with grooves gives way to a overhang, in turn to continue with a crack- infested slab..

2- ‘Taskiran’, 3 pitches, 160 metres, V+, VI+ UİAA grade, 10th jan 2011 (yellow line on the photo). Fine climbing on an exposed, solid ridge, with an outstanding end pitch of excellent water worn faces, cracks and grooves.

3- ‘Metalheart’, 2 pitches, 140 metres, V+, VI UİAA grade, 11th jan 2011  (blue line on the photo). This route is more of a 3 pitch line, due to the 70 m. rope we used in the ascent. A direct, climb on a water worn face, beginning with a good, solid vertical part..  

Bu yazı yorumlara kapalı.