1 Ocak 2011

SİVRİDAĞ’da YENİ GELENEKSEL ROTA-‘İKİ KARDEŞ’ 2010

ikiz-kardes-14.jpgsinema-perdesi.JPGtunc-1ip-sonu.jpgyilmaz-2ip-basi.JPGtunc-1ip-takoz.jpgtunc-3ip.jpgtunc-yilmaz.jpgyilomaz-son-ip-1.jpgyilmaz-son-ip.JPGyilomaz-son-ip-3.jpgyilomaz-son-ip-4.jpgekip.jpg

(Fotoğraflar için Yılmaz Sevgül’ün ekibinden Emrah Örs’e çok teşekkürler!)

Geçen hafta, 27 aralık 2010 tarihinde, 2010 yılının son çok ipli rotasını tırmandık; Antalya’lı dağcı dostum Yılmaz Sevgül ile beraber. Antalya bölgesinde birçok uzun geleneksel rotanın ilk çıkışını yapmış olan ve bölgenin ‘veteran’ı ünvanını tam olarak hakeden Yılmaz, zaten Sivridağ bölgesini çok iyi bilen bir tırmanıcı; bu sefer önerdiği rotayı beraberce tırmandık. Sivridağ’ın enfes gri kayalı ‘Sinema Perdesi’ olarak bilinen devasa yüzeyinde, 4 ip boyu ve 165 metre yükseklikte, genel zorluğu homojen bir V+, VI+ derece geleneksel rota çıktık. Adını ‘İki Kardeş’ koyduğumuz rota genelde çatlak, su oluğu ve slab yüzeylerden gidiyor ve kaya çok sağlam, bazı etaplarda ara emniyet aralıklı da olsa çok çok güvenilir. İstasyonlar genelde büyük çam ağaçları ve kumsaatlerinden alınabiliyor. Tırmanış çok zevkli ve objektf riski düşük olmakla beraber konsantrasyon gerektiren türden. Detaylı bilgi, topo ve resimleri çok yakında www.tırmanıs.org sitesinde bulabileceksiniz.

Bu arada, aralık ayının sonu olmasına karşın hava sıradışıydı: güneşte tişörtle tırmanış…

Benim için enteresan olan bir detay da, tırmanış sırasında yan ve üzerimizden sabit hattan fotoğraf çeken arkadaşlarımızın varlığı idi. Onlar olmasa, yukarıda gördüğünüz ve tırmanış fotoğrafçılığının hakkını veren bu fotolar da olmayacaktı.

Bu güzel gün için Yılmaz ve ekibine çok teşekkürler…

A NEW TRADİTİONAL MULTİ PİTCH ROUTE İN SİVRİDAG-ANTALYA

Last week, 27th december 2010, we climbed a new trad line in the magnificient esat face slabs of the Sivridag Massif in Antalya. My partner, Yılmaz Sevgül is truly a veteran of multi pitch trad climbing in and around Antalya region, and by his suggestion we climbed this route, which we named ‘İki Kardes’. The route is 4 pitches and 165 m. long, and offers homogeneous climbing of V+, VI+ grades on perfect grey limestone, with good belays on continous crack systems. Some slab pitches are harder to protect but nevertheless, the rock is so sound it feels quite ok.

And the weather was unbelievable for december: T-shirts and sunshine! 

Great many thanks to Yılmaz and his team who made superb pictures of our climb..

Bu yazı yorumlara kapalı.