27 Şubat 2013

ANTALYA’da BAZI ÇIKIŞLAR: GİREVİT, KARADAĞ, OVACIK

P1090603P1090658P1090679P1090666P1090688P1090721P1090706P1090731P1090664

Antalya kaya tırmanışı için çok uygun bir yer, basit alpin çıkışlar için de kışın hoş olabiliyor. Evet tırmanışlar büyük değil,  ufak tefek ancak günübirlik ve tad veren cinsten. Geçen haftalarda, 2013 şubat ayında Antalya’da, köydeki evimizde  bir hafta takıldım; bir gün kaya tırmanışı, bir gün alpin çıkış, biraz da kişisel keşif niteliğinde! Güzel bir döngü, daha ne olsun? Bazı enteresan çıkışlar yaptık:

1. Girevit Dağı (Arapuçtu Tepesi olarak da biliniyor sanırım, yanılıyor da olabilirim): 14 şubat günü 880 metre irtifası olan bu üçgen şekilli kayalık zirveye yeni geleneksel hatlar kesmek için dostum Metin Yılmaz ile gittik ve keşfimizin devamında  kayalarda II-III+ derecelik kolay scrambling ile, kuzeybatı yüzünden  zirveye kadar çıktık. Antalya manzaralı güzel, tepesinde yıldırımla yanmış ağaçlar olan  bir zirve. Kişisel olarak enteresan da bir rekor: çıktığım en alçak dağ. Vallahi şaka yapmıyorum:-)

2. Karadağ: Geyikbayırı köyünün ardındaki 2000 metrelik bu yayvan, kuzeyi karlı ve kayalık zirveye tekbaşıma, 16 şubat günü kuzey yüzden çıktım (sanırım bu rotadan ilk kış çıkışı oldu). Feslikan yaylası yolundan yürüyerek , uzun orman yollarından  geçerek dağın kayalık tepesine giren sert karlı kulvarı tırmandım (hatta botumun tabanı iz açmaktan açıldı!!) ve son 150 metrede III+ derece kar- kaya karışık kısa çıkışla  zirveye çıktım. Feslikan  yaylası, Geyiksivrisi, Antalya körfezi ve Tunç dağının  güzel manzaralarına sahip uzun bir sırttı zirve. Can sıkıntısından çıkılmış, bana kardiyo antremanı için  köyden 3 saat süren, sanırım belli aralıklarla tekrarlayacağım bir trekvari çıkış.. Kar- kaya karışık yerlerde ve kar kulvarında ‘keşke kramponum olsaydı’ demedim değil!

3. Ovacık Dağı (Teke Dağı olarak da geçiyor)  Batı zirvesi (2000 m civarı), kuzey kulvarı (ve sanırım yine bu rotanın  ilk kış çıkışı, dağın ilk kış çıkışı var mı bilmiyorum..): Dostum Mustafa Kalaycı ile, 18 şubat günü, Geyikbayırı’ndan günübirlik, eski Altınyaka yoluna girerek  arabayla tabanına ulaştık bu  kayalık dağın. Bu arada,  Tafa’nın şahane  VW bus’a araba demek olmaz, o bir harika!  Öncelikle, iyi bir dağcı dostla arazide olmak, sonra da yeni, bilmediğim bir ufak dağa çıkış! ‘Mini Alpinizm’ diyorum ben buna.  Tabanında 1200 metrelerden, karlı, dev sedirlerden oluşan  yalnız, sessiz bir ormandan başladık ve gözümüze kestirdiğimiz, bir bele doğru çıkan kar  kulvarından dağın sırtına ve üzerine çıktık. Kulvarımızın içi  adeta  Beypazarında bir doğa yürüyüşünü andıracak kadar ağaçlıydı ama içinde 35-40 derece eğimli sert kar vardı, öyle ki dönüş yolunda kazma- krampon kullanmak gerekti. Velhasıl, 3 saat yukarı süren çıkışımız dağın karlı zirvesinde, sis ve bulut içinde son buldu…

 

Bu yazı yorumlara kapalı.