23 Eylül 2007

BEAL AERO MOUNTAIN II alt emniyet kemeri

 

 

Kaliteli ipleriyle ünlü Fransız Beal firmasının tırmanış, sportif tırmanış ve  çok ip boylu rota dağcılığı amaçlı ürettiği emniyet kemeri. Oldukça kullanışlı ve hafif bir kemer olan Aero Mountain II iki ayrı boyutta üretilmiş; XS- M arasındaki  1. bedeni 397 gram, M-XL arasındaki  2. bedeni ise 416 gram ağırlıkta. Tam olarak alpinizm amaçlı bir kemer olmadığı için, Aero Mountain II kemerinde alışılagelmiş klasik bacak tokaları yok; kısaca kemer tamamen açılmıyor ama elastik ayarlar dolayısıyla giyene ve giysiye göre  iyice genişletilebiliyor veya daralabiliyor. Kemerin dış yüzeyinin güçlendirilmiş polyester kumaştan üretilmiş olması dayanıklılık için ideal; iç kısımdaki pedler   oldukça kalın ve yumuşak. Kemer üzerinde dört adet geniş malzeme taşıma halkası var ve iki adet geniş plastik buz vidası karabini takmak için  yerler var. Ön ve arkada  birer adet   emniyet halkası mevcut ve kemerin pedi içinden geçen  esas perlonu kaydırarak emniyet halkasının yeri değiştirilebiliyor.

Oldukça konforlu bir kemer; giyilmesi de  kolay sayılır. Hafif ve çantada taşırken çok yer tutmuyor; alpinizm için olduğu kadar spor tırmanışta da kullanışlı. Malzeme askıları, geleneksel tırmanış için bile  oldukça geniş ve yeterli. Lastikli bacak ayarları birçok bacak kalınlığına  yeterli  uyumu sağlıyor ve aşınmıyor. Cordura’dan yapılmış olması kemeri sağlam hale getiriyor, bu da tırmanışta karşılaşılacak baca vb. dar yerlerde aşınmasına karşı önemli bir detay. Genel anlamda basit ama  sağlam ve kullanışlı bir ürün.

 Tek detay, ayakta krampon varken bu kemeri giymek, her ne kadar sorunsuz olacağı iddia edilse de bacakları hiç  açılmadığı için  sorunlu oluyor! (bu arada, bu kemerin  Aero Classic modeli altında bacak ayarlı olanı da var). Yine de,  Aero Classic modelini kışın kullanacaksanız , tırmanışta  kramponu giymeden önce  gyip  bir daha da çıkarmamak gerekli.

Bu yazı yorumlara kapalı.