21 Kasım 2008

BEAL JOKER tırmanış ipi

Beal’in en ilginç  ve kullanışlı  özel amaçlı iplerinden birisi Joker. Bir süredir piyasada olan bu tırmanış ipinin en sıradışı niteliği, hem çift hem  tek hem de ikiz ip olarak kullanılabilen dünyanin tek ve ilk ipi olması.. 9.1 mm çapındaki ip, bu üç farklı tipteki dinamik ip özelliklerini bünyesinde toplamış. Hafiflik ve  kolay kullanım özelliklerini arayan ekstrem tırmanıcıların yanısıra geleneksel tırmanıcıların  klasik duvar, buz rotası, sırt ve miks rota ihtiyaçlarını da karşılayacak bir ip.. Metresinin ağırlığı 53 gram olan Joker,  tek ipte UİAA düşüşünde  6-7 düşüşe, yarım ipte 24-26 düşüşe ve ikiz ipte de  25’den çok düşüşe garantili.  60-70 ve hatta 120 metre uzunluklarda  satılan Joker’in bu seneki üretim rengi sarı.

Artıları: Çok hafif ve çok amaçlı  bir ip, bu kadar değişik dinamik özelliği ile taktik bir avantaj, özellikle de dağ rotalarında büyük bir avantaj sağlıyor. Yüzde 30’lar civarındaki esnemesi ile düşüşlerde iyi enerji soğuruyor; özellikle tek iple lider tırmanışta, ip o kadar hafif ve ince ki (bazen korkutucu bir durum ama!) neredeyse ipin varlığını tamamen unutabiliyorsunuz.. hareket etmek, ip çekmek çok kolaylaşıyor, özellikle de uzun ip boylarında bu hissediliyor. Dry cover özelliği çok güzel, kar ve buzda su çekmiyor ve ipin ortası kolay bulunacak şekilde boyalı. Ağır tek iplerden veya iki parça çift iplerden daha taktik bir ip. Kullanımı zevkli.

Eksileri: Profesyonel ve özel amaçlı bir malzeme. Kullanımını bilmek kesinlikle şart. DİKKAT! İp son derece ince olduğu için, özellikle tek ip kullanımında, geleneksel emniyet aletleriyle fren yapmak çok daha zor; düşüşleri tutmak dertli olabiliyor! Büyük çaplı ipler için tasarlanmış emniyet aletleri yerine daha çok sürtünme yaratan aletler gerekiyor- hatta, kendinden kilitlenen grigri tarzındaki bazı aletler bu ip ile tamamen işlevsiz kalıyor. Aynı şey ip inişi için de geçerli; çok esneyen ve zor sürtünen bir ip. Özellikle tamamen boşluğa inişlerde kollar ve ellere binen yük bunu anlatıyor! İp gerçekten çok ince, zor bir lider etabında önününüzde sadece kurşun kalem kalınlığında bir tek ip görmek asap bozucu olabiliyor (tüm diğer kolaylıklara karşın). Herşeye rağmen gerçek bir çift ipin vereceği uzun ip inişi ve tam güvenlik, biri gitse de diğerini kullanma rahatlığını bulamıyorsunuz.

Bu yazı yorumlara kapalı.