24 Şubat 2012

BEAL VERDON II çift ip- dinamik tırmanış ipi

 

 

Beal’in kaliteli iplerine iyi bir örnek, 9 mm çapında, dinamik  Verdon II. Çift ip kullanan biriyseniz eğer, müthiş dayanıklılığı ve kullanışlılığı ile bu ip efsanevi. Aşınma ve keskin kenarlara karşı yüksek dayanımı, düşük etki kuvveti ve yüksek düşüş sayısı ile macera tırmanışları,  uzun rotalar ve duvar tırmanışları  için ideal. Kış tırmanışlarında uzun kar- buz kulvarları ve  buzul yürüyüşlerinde özel  golden dry veya dry cover  teknolojisi, kuru kalmasını sağlıyor. Dağcı daha ne ister? 

Çift boğumda normalde  15 (ve hatta  test sonuçlarına göre 19)  UİAA standart düşüşüne dayanıklı olan Verdon’un metresi  49 gram ağırlıkta ve düşük etki kuvveti ile düşüşün gücünü soğurarak (daha çok esneyerek)  zayıf  ara emniyet noktalarına daha az güç bindirir. Dolayısıyla geleneksel macera tırmanışlarında çok kullanışlı. İp 50, 60 ve 70 metre uzunluklarda farklı renklerde (çift ipte standart olarak değişik renklerde) satılıyor. Compact process denen işlemde  dış kılıf ve iç kısım birbirine iyice sokularak kılıf kayması önlenmiş.

Buzul yürüyüşleri ve  basit çıkışlarda bazen emniyet alırken  tek  boğum kullanılabilecek Verdon’un esas kullanımı çift ip olayında, çift ipin tüm avantajlarına sahip. İkiz ip olarak kullanımı muazzam  değil çünkü  9 mm’lik çapı  çift boğumda çok kalın (ikiz ip için Beal İce Line veya İce Twin tercih edin). Bu ip  İce Line kadar karışmıyor ve birbirine girmiyor ki iyi bir özellik, çünkü İce Line (özellikle iple inişte) çok buruluyor ve karışıyor.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.