23 Ocak 2009

BERGHAUS YETİ SUPERTOZLUK

yeti.bmp

İngiliz Berghaus firmasının  belki de en ünlü olduğu donanım: süpertozluk! 20 yıldır üretilen, dünya çapında kullanılan Yeti tozluk, sadece dağcılığa uygun plastik ayakkabı veya ağır deri ayakkabı için kullanışlıdır (gerçi askeri ve sivil amaçlı trek botları için uygun modelleri de var).  Yeti tozluk adıyla ülkemizde tanınan, ‘overboot’ veya ‘supergaiter’ olarak dünyada bilinen bu yalıtımlı büyük ayakkabı üstlükleri kış tırmanışı veya ekspedisyon tırmanışlarında, botun uzun süre ıslaklığa maruz kalacağı durumda yararlıdırlar. Benim kullandığım eski modeli yalıtımlıydı; yeni üretim modelleri (resimlerde görülen) daha az yalıtımlı ve hafif. Normal olarak üst kısmı Goretex sugeçirmez/nefes alır kumaştan, alt kısmı ise ağır, esneyebilen lastikten yapılan Yeti, botun üzerine dar bir çorap geçirircesine sıkı geçiyor ve çıkartılmıyor (bu proses oldukça törene tabii!). Tekinin ağırlığı 330 gram kadar olan Yeti, S-XL boyutlarda üretiliyor. Kışın dağlara tek kat ağır deri botla gidiyorsanız ve botunuz hiç ıslanmasın, ayağınız fırın gibi olsun  istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

Artıları: Botu mükemmelen koruyor, tek kat deri botla kışın tırmanışta en iyi koruma  bu, çünkü bot asla ıslanmıyor ve ayak daima kuru kalıyor. Tozluğun elyaflı yalıtımı alt bacağı da iyi ısıttığı için ayak üşümesi azalıyor. Sonuçta bot ıslanmadığı için çok günlü tırmanışlara son derece uygun hale geliyor. Botta bu tozluk sabitken botu giy sonra tozluk giy derdi asla olmuyor, bot-tozluk sabit yapısı hızla giyip çıkartılabiliyor. Botun sadece tırtıllı tabanı, topuğu ve krampon olukları dışarda kaldığı için kayada tırmanmak açısından çok avantajlı. Fermuar ve cırtcırtlı giriş- çıkış iyi ve kullanışlı gözüküyor.

Eksileri: Bota takması çok zor ve uğraştırıcı; ekspertiz ve çaba gerektiriyor. Hatta bottan sıyrılmaması için botla tozluk lastiği arasına süperyapıştırıcı sıkılması tavsiye ediliyor (ki ben de öyle yaptım). Kısaca, kışlık botunuza takıp bir daha çıkartmamanız gerek, çıkarmaya çalışınca da tozluğun lastiği parçalanıyor… Bu tozluğun kullanımda tahribi çok zor ama tahrip olursa ya Berghaus’a tamire gidecek ya da atılacak, zaten en çok hasar görebilecek yeri botu çepeçevre sıkan çarşak bandı lastikleri. Sadece plastik veya sert tam taban deri botlara uygun (gerçi esnek tabanlı deri botlar için de Yeti Attak diye bir model var). Türkiye’de bulunan ve tanınan bir malzeme değil. Ucuz değil. Son olarak, çirkin bir şekli var.. estetik olarak takdir etmiyorum!

Bu yazı yorumlara kapalı.