9 Nisan 2018

BİLECİK-GÖLPAZARI- YENİ KISA GELENEKSEL ROTALAR

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Orhan Topal)

Bu haftasonu, 7-8 nisan 2018 tarihlerinde Doğan Palut dostumuzun uzun süredir çok emek verdiği ve şimdi 200’den çok rota içeren  tırmanış bölgesi Bilecik-Gölpazarında tırmandık.  Bursalı arkadaşım Orhan Topal ile ilk gün spor rotalarda tırmanış ardından, ikinci gün  üç adet kısa geleneksel rotanın ilk çıkışını yaptık.  Gölpazarı tırmanış bahçesinde tırmanış  genelde mükemmel kireçtaşında yapılıyor ancak geleneksel rotalar (ki bu bölgedekilerin hepsi Doğan tarafından açılmıştır) pek de kolay değiller. Zor girişli dik çatlak hatları burada genel karakter olarak karşınıza çıkıyor. Biz de Doğan’ın ‘Gölge Sektör‘ adını verdiği, doğuya baktığı için yazın gölge olan  yazlık tırmanış alanının bandının en sol ve en sağ tarafında iki rotanın yanısıra, bizim Doğan’a atfen  ‘Dodo Kule‘ adını verdiğimiz ayrık kaya kulesinin de ilk çıkışını yaptık.  Çıktığımız rotaların bilgileri şöyledir:

1- ‘Heron’ VI- 15m. ‘Gölge Sektör’ bantının en solunda -en yukarıda- çatlak hattıdır, girişte çürüklük var, istasyon kulenin ucundaki ağaçtadır (y.ip). İniş kulenin diğer tarafına -batı yüzüne- iple 15m inişle yapılır.

2- ‘Apaçi‘ VII- 20m. Bu taraftaki en belirgin yapılardan olan ve  ‘Dodo Kule’ adını verdiğimiz, ‘Gölge Sektör’ bantının üst bitimindeki ayrık kulenin batı tarafında, zor girişli yüzey-çatlak hattıdır, girişindeki negatif etap çürüktür. İstasyon kulenin varılan ucundaki kuleciktedir (y.ip) ve iniş batı tarafa iple 20m inerek yapılır.

3-‘Kısmet‘ VI- 20m. ‘Gölge Sektör’ bantının en sağında -en alttaki- çatlak hattıdır (rotanın üst kısmındaki kumsaatinde y.ip bıraktık). Genişçe bir yüzeyin solunda kalan bu rotanın istasyonu kumsaati ve ağaçtan oluşuyor, iniş aynı rotadan 20m ip inişiyle yapılıyor.

Elbette ki her geleneksel rota gibi, çürük taşlar-bloklar dikkat gerektirdi ve  oldukça hafriyat (taş-blok-kum) yaptık. Ayrıca otluluk durumu da rotalarda oldukça sıkı  temizliğe gereksinim gösteriyordu.  Ama yine de  ara emniyetler genelde iyiydi ve rotaların bittiği yerde  istasyonlarımız hep ağaçlar veya babada oldu. Bu bölgenin tırmanış etiği gereği hiç  sikke kullanmadık (gerek de olmadı); bu rotalarda tırmanır iseniz siz de kullanmamaya özen gösterin lütfen.

Eğlenceli bir haftasonuydu, eylemlerimiz sürecektir:-)

Three new short trad routes on the ever-getting-bigger climbing garden of Bilecik-Golpazari in northwestern Turkey! This weekend we climbed some excellent sports routes on this area, opened  and managed by the famous Turkish rock-climber Dogan Palut. As a matter of fact, with his  great efforts this climbing garden was born and developed and now harbors 200+ sports routes as well as some trad routes. The  traditional lines in this  perfect limestone  garden  tend to be on the harder side, with difficult entrances and  vertical cracks. Anyway, with my friend Orhan Topal from Bursa, we made comparatively shorter  trad lines this time, max 20m long.  As the  nature of the beast goes, there are some  loose blocks as well as some gardening- but well, who said trad climbing  is easy? 

To be continued… 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.