22 Ekim 2007

BLACK DİAMOND ATC GUİDE emniyet/iniş aleti

      

Amerikan Black Diamond firmasının  ATC ve ATC- XP’den sonra ürettiği çok işlevli bir emniyet alma- iniş aleti. Fonksiyonlar aynı, tıpkı ATC-XP gibi iki farklı ip sürtünme modu var (tırtıklı olukları sayesinde ince iplerde daha çok sürtünme sağlanıyor), sadece yenilik olarak istasyona asıp, bir karabina yardımıyla otoblok şeklinde bir veya iki kişinin emniyetini alma özelliği eklenmiş. 7.7 mm- 11 mm arası tek ve çift tüm iplerde kullanıma uygun. Ağırlık: 102 gram. Üretilmiş en iyi emniyet aletlerinden biri, tavsiye edilir….

Çift iple kullanım için seçilebilecek en iyi alet. Kaliteli işçilik ve kozmetik. Kullanışlı, kullanımı kolay / hata affeder nitelikte ve genel olarak basit, sağlam bir gereç.  Fiyat açısından hiç pahalı sayılmaz.  İstasyondan otoblok modunda kullanım özelliğini   sık kullanmıyorum; dolayısıyla iyi ama rehberlik haricinde çok da gerekli olmayan bir nitelik diyebilirim. Yine de, özellikle artçı konumundaki iki kişinin emniyetini aynı anda almak için kullanışlı bir özellik- ayrıca ekstra bir karabin kullanılırsa sıkışan (sadece ipi alan) otoblok anında gevşetilebiliyor. Gerecin askı teli sağlam ve sert, zaman içinde zarar görmüyor. Aluminyumu çok dayanıklı, Petzl’ın aynı türdeki aleti Reverso 3 çok hızlı aşınmıştı ve köşe yaptığı için ipe zarar veriyordu  mesela. Bu aletle iple inişin sarsıntılı ve kesikli olacağını düşünüyordum (normal ATC öyle idi), ama uzun ve boşlukta  ip boyları inince anladım ki ipi iyi tutuyor, sürtünmesi harika ve işlevli, güzel bir alet.

Ağırlık açısından, diğer emniyet aletlerine göre sadece biraz  ağır sayılır. Fonksiyon olarak bence ATC-XP’den hemen hiçbir farkı yok.  Genelde, eksik yanı yok!

Bu yazı yorumlara kapalı.