29 Eylül 2007

BLACK DIAMOND BOD/ ALPINE BOD alt emniyet kemeri

 

Bu emniyet kemeri bir klasiktir ve belki de dünyanın en basit, en yaygın ve en ucuz emniyet donanımıdır… Orijinal tasarımı Wild Country firmasına ait olan ve artık Black Diamond firması tarafından üretilen Bod / Alpine Bod emniyet kemerleri günümüzde en popüler kemeri olmuştur! Bod, bel ve bacak kayışları daha geniş ve içi synchilla adlı yumuşak polar kumaşla kaplı, dört adet bel malzeme askısı olan, genel amaçlı ve daha rahat bir kemer; Alpine Bod modeli ise sadece perlondan yapılmış, yüksek dağlarda soğukta kullanıma uygun, minimalist ve  süper hafif bir kemer. Her ikisi de alpinizm için ideal modeller bence. Resimde Alpine Bod modeli görülüyor.
Artıları:
Bu basit kemerler kolay ve hızlı giyiliyor ve çıkartılıyor- özellikle de farklı kalınlıklarda elbise katmanlarıyla giyilirken ayar kolaylığı sağlıyor. Ayakta, ayaklarınızı yerden hiç kesmeden (mesela ayakta krampon ve plastik bot  varken veya tur kayağı ile) hızla giyilip çıkartılabiliyor.  Kemer çok hafif (Bod: 500 gr., Alpine Bod: 300 gr.) En önemlisi, bunlar belki de dünyanın en ucuz emniyet kemerleri! Çok çok rahat kemerler değil bunlar ama basitliği ve az hacimli olmaları taşıma kolaylığı sağlıyor ve kış tırmanışı için ideal çünkü kalın giysilerle zaten rahat kemer olması çok da önem taşımıyor.. 4 adet malzeme askısı çok geniş ve kullanışlı; arkadaki  ful çekerli emniyet halkası da çok yararlı. Yıllardır kullandığım iyi modeller ikisi de..
Eksileri:
Devamlı askı istasyonunda kalınan uzun, çok günlü duvar rotaları ve dikey kurtarma operasyonları için en uygun kemer değil bu, ama zaten üretim amacı da bu değil. Buna göre hiç eksik tarafı yok bence. Belki en büyük eksiği, önde bir dikişli emniyet halkası olmamasıydı ama Bod’un 2007-2008’deki son modelinde bu da var.

Bu yazı yorumlara kapalı.