1 Mart 2008

BLACK DİAMOND CAMALOT C3 yaylı mikro tıkaç

 

 

Black Diamond’dan beklenecek kalitede bir ürün: Camalot C3! Bu mükemmel mikro tıkaç setinin kullanışlılığı saymakla bitmiyor… Ufacık çatlaklar, şekilsiz ince kırıklar, eski sikke delikleri, dar tırnaklar… tüm bunlara ve başka yaylı tıkaçların sığamadığı yerlere bile kolaylıkla oturan, inatla da çıkmayan, kolay yerleşen C3 modellerinin setinde beş ayrı parça var: 000 numara (gri perlon- 4 kN çeker), 00 numara (mor perlon- 6 kN çeker), 0 numara (yeşil perlon- 7 kN çeker), 1 numara (kırmızı perlon, 10 kN çeker), 2 numara (sarı perlon, 10 kN çeker). Her bir tıkacın ortalama ağırlığı 55-66 gram arasında değişiyor.  Bu aletlerin muadili tıkaçlar Wild Country ZERO ve FLEXİBLE FRİEND’lerin küçük boylarıdır. Dar ve zorlu, köşeye sıkıştığınız  bir geleneksel tırmanış anında sizi kurtarabileceği için şiddetle tavsiye edilir!

Artıları: Hafif  ve hacmi az bir mikro set; varolan bir yaylı tıkaç setine mükemmel bir destek ayrıca.. Kullanışlılığı çok güzel; alelade bir  yaylı tıkaç setiyle korunamayacak  kadar garip, küçük, yamuk, marjinal  girinti ve yamalar dahi C3 ile adeta kolayca kullanılabilir hale geliyor. Üç oynar sıkışma parçalı olduğu için dar ve ince olan tasarımı, klasik yaylı tıkaca göre yüzde 30 az hacimli. Geniş orta parçası stabiliteyi sağlarken tetik mekanizmasındaki üçlü yay sistemi de her oynar parçayı ayrı oynatıyor. Tetik mekanizması çok sert değil, kullanımı kolay, elde tutuluşu güzel ve garip hamlelerde bile rahatça çekilip sıkıştırılıyor. Sıkıştırıcı oynar parçalar çok hassas ve kolay işliyor. İnce sap yeterince sert ama üzerine yük binince esneyen türden, yani her konumda yerleştirilebilir. Tıkaca direkt karabinle-ekspresbantla girilebilir veya sap ucundaki dikişli  perlona da bağlanılabilir; karabin girilecek olan tel halka geniş ve kullanışlı. En küçük boylarda çeker görece az (4-6 kN) ama zaten bunlar da çok marjinal boylar ve üzerine çooooook büyük düşüş yapmak istemezsiniz.. Normal bir yaylı tıkaç seti ile, o çatlakları kullanamayacaktınız bile 🙂

Eksileri: Çok pahalı. Ve de, tüm bu seti alsanız bile, büyük boy Camalot vb. tıkaçlarını da edinmeniz gerekli! Ama işçilik ve işlevde eksik yok….

Bu yazı yorumlara kapalı.