14 Ocak 2010

BLACK DIAMOND CAMALOT C4 yaylı sıkıştıraç

 

 

Yaylı sıkıştıraçlar (SLCD) aleminde  varolanların  en iyi, en sağlam  ve kullanışlısı, şüphesiz  Camalot C4.

Black Diamond’un mükemmel çatlak emniyet gereci Camalot C4 için  fazla söze gerek yok, günümüzde geleneksel rotalarda, çatlaklarda ara emniyet için dünya standartı budur ve Camalot her geleneksel tırmanış setinin ayrılmaz parçasıdır. Yeni serilerde eski tasarıma göre yüzde 20’ye kadar hafifletilen dört sıkıştıraçlı Camalot, 10 değişik boyutuyla 13.3 ila 195 mm arasındaki çatlaklarda kullanılabiliyor. Boyutuna göre 75 ila 557 gram arasında değişen ağırlıklarıyla, Camalot’un  çekerleri 8 ila 14 kN arasında değişiyor. Ek olarak  kullanılabilecek mikro boyutlu ve üç sıkıştıraçlı C3 seti ile beraber, istisnasız  her boy çatlağı koruyabilecek  bir set: çok sağlam, kolay kullanılır ve güvenilir bir donanım.

Süper işçiliğe sahip, kaliteli materyellerden yapılmış bu sıkıştıracın  önemli özelliği  dayanıklı ve uzun ömürlü olması. Çift bükülmüş  çelik  tel-kablo, iki kasnaklı destek noktası ve sapı kaplayan plastik kabuk ile  ile çok dayanıklı bir tasarımı var. Alete karabinle girmek, tel ucundaki halkadan veya  uçtaki dikişli naylon perlonbanttan  olmak üzere iki ayrı şekilde olası. 10 ayrı boyutta sıkışma aralığı o kadar geniş ki, daha az aletle daha çok genişliği (çatlak boyutunu) kapsayabiliyorsunuz.

Aluminyum sıkıştırma parçaları geniş ve iyi dayanıyor, kayada dişleri ile iyi tutunuyor ve ip hareketi ile kolaylıkla  dönmüyor, yani son derece dengeli bir tasarım (bazı dar tasarımdaki sıkıştıraçlar ip hareketi ile fazla kolay dönerler çünkü). Tetik gücü devamlı ve çok homojen, iyi bir tetik-yay baskısı var, zaman içinde gevşemiyor. Tetik yapısı  geniş;  yorgunken, zor konumlarda bile kolay tutulup çekiliyor, soğuk koşullarda eldivenle kullanımı da görece  kolay. Bu arada, Camalot’un en  sıklıkla aşınan yeri, zaman içinde tetik kısmının telleri oluyor ve ayrıca satılan (ucuz ama bulması oldukça zor)  yedek tetik-tel setleri ile, onarım ve değiştirme arazide bile mümkün.

Bu aleti standart aktif mod (paralel çatlak)  dışında,  pasif modda (daralan çatlaklara), yani telli takoz misali   sıkıştırabiliyorsunuz. Ancak tavsiye edilen esas kullanım bu değil.

En eski model Camalotlara göre öncelikle kullanımda ve ardından estetik ve ağırlıkta büyük gelişmeler olmuş, hem şekil hem kullanım olarak. Mesela eski Camalotlar ayrı çift akslıydı, bu  modellerde (Wild Country Friend gibi)  teller birleşmiş ve görünürde tek aks var. Eski modellerde kablo uçları kesilmiş ve tellerin keskin uçları  açıktaydı (ceket ve pantolonu yırtacak kadar!) ancak şimdi bu sorun da bitmiş, kablo uçları uygun şekilde termine edilmiş.

Camalot son derece pahalı bir alet, ancak iyi sıkıştıraçlar asla ucuz olmaz- düşününce, hayatınızı  tamamen emanet ettiğiniz aletlerdir bunlar.. ve BD  Camalot, sadece  muadili gereçler kadar pahalı. Bir de, evladiyelik aletler olduğu için verilen tüm paraya sonuna dek değer. Ortalama kullanım ömrü on yıllarla  ölçülebilir. En hızlı aşınan kısım olan naylon emniyet kayışları ve teller değiştirilebiliyor.

Amerikan Black Diamond şirketi,  Camalot’un ip bağlantısında  hala ısrarla polyamid perlonbant kullanıyor ki, bunlar aletler  aşınmadan önce eskiyebiliyor, görece dayanıksızlar ve  bu yanı pek hoşuma gitmiyor. Ancak BD’nin dediğine bakılırsa, sürtünme ile erime derecesi  düşük olan Dyneema perlon yerine bu tür normal  naylondan perlonbant kullanmak çok daha iyiymiş ve normal perlonbant, Dyneema’ya göre UV ışınımına daha dayanıklıymış.  Sanırım doğrudur..

Ve bir uyarı: ne olursa olsun, bir kaya emniyet donanımı yerleştirilmesinin doğruluğu  ve kayanın sağlamlığı kadar güvenlidir. Bu alet de, kullanımı ekspertiz gerektiren bir tırmanış gerecidir; hayatınızı ona emanet etmeden önce kullanımında tecrübe kazanmak sizin görevinizdir.

Camalot, geleneksel tırmanışta en çok kullandığım  donanım durumunda. Birçok firmanın  farklı SLCD yaylı tıkaç  ve sıkıştıraçlarına nazaran daha çok emniyet seçeneği ve kullanılabilirlik sunuyor ve daha güvenli olduğunu kullanan herkes söyleyecektir. Normal bir kaya-duvar rotasında  1.5 set daha güvenli, en çok kullanılan parçalar  olan ilk 4 boydan  ikişer tane olması  işinizi kolaylaştıracaktır.

Camalot C4’ün yeni,  hafifletilmiş versiyonunın yanında, küçük  çatlaklara uygun X4, küçük daralan çatlaklara uygun offset X4 ve tabi  küçük boy ve dar  mikro çatlaklara uygun C3 adlı malzemeleri de inceleyin.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.