1 Aralık 2014

BLACK DİAMOND COBRA buz tırmanış aleti

cobra-300x300

İlk modeli  2003 yılında çıkan ve 2008 yılında yeni şekli ile  modernize olan  buz tırmanış aleti; Black Diamond firmasının ürettiği  karbon fiber saplı Cobra.. Süper şekli ve hissiyatı ile insan bu gereci eliyle kavrayınca buz tırmanmak istiyor hemen! Şaka bir yana, donmuş buz şelalelerinde, sportif buz tırmanış yarışmalarında ve miks tırmanışlarda  dünyada en yaygın  kullanılan  gereçlerden biri budur ve son derece ileri bir teknolojiyle, Black Diamond’un yıllardır süren buz aleti evriminin sonucunda üretilmiştir. Donmuş şelale aletlerinin Ferrarisi diyebiliriz.

Çekiç veya kaşık arkalarıyla kullanılan bu alet modüler tasarımda olduğu için Black Diamond’un farklı miks veya buz tırmanış sivri uçlarıyla kullanılabiliyor, çekiç ve kaşık kısımları değiştirilebiliyor. Her alet  ortalama 600 gram  kadar ağırlıkta (çekiç kafalı: 588 gram, kaşık kafalı: 617 gram) ve  standart buz şelalesi ucu olan Laser uç ile, bilek kayışsız satılıyor.

Carbon Fiber Cobra, kayışsız tırmanış için özel üretilmiş bir gereç ve bu işte özellikle çok başarılı- kayışı unutun! Donmuş şelale, miks çıkışlar ve alpin teknik rotalarda tavsiye edilir.

Cobra’nın değişik ve yassı şekliyle bir tür kum saatini andıran sapı karbon fiberden imal edilmiş; bu hem hafifliği hem de vuruş darbesinin şokunun emilmesini sağlıyor. F-22 savaş uçağında ve uzay istasyonlarının birleştirme sistemlerinde kullanılan bir tür ‘süper yapıştırıcı’ sayesinde alette sapı üst kısma bağlamakta metal pim kullanılmamış! Aletin ağırlığı kafa merkezli; ergonomik şekli nedeniyle buza savrulması mükemmel. Laser sivri ucu özellikle bu gereç için yapılmış ve ince uç buza rahat girip kırmadan tutunuyor. Aletin ufak çekiç arkası (kaya çivisi, buz vidası çakarken kullanılıyor) ve tırtıklı kaşık tasarımı (donmuş şelalede yüzeydeki  çürük buzu temizlerken kullanılıyor)  buz tırmanışı için özel yapılmış; Cobra özel olarak drytooling ve donmuş şelale  için tasarlanmış ve negatiflerin üzerine ulaşmak için, modern buz aletleriyle aynı şekilde  çengel  gibi şekillendirilmiş. Modüler olan Cobra’nın vidaları darbe şiddetiyle gevşemeyecek tarzda yapılmış (birçok aletin –Charlet Moser ve eski tür Grivel Rambo vb. dahil- bir süre tırmanınca hemen vidaları gevşer ve sizi zor durumda bırakır zira) ve diğer aleti kullanarak elle açılıp sıkılabiliyor.  Aletin kafasında emniyet almak veya kemere bağlamak üzere geniş bir delik var (birçok alette bu delik işe yaramıyor!). Çok estetik ve şık bir alet gerçekten.  Kayışsız tırmanışta mükemmel, saptaki elcik ve alt el koruması ile donmuş şelalerde kayışsız çıkışta çok işlevli.  Alet çok hafif ama buna rağmen buza mükemmel savruluyor ve saplanıyor, çıkartması dertsiz oluyor, ki bu da uzun tırmanışlarda müthiş bir artı. Bu aletin eksiği  yok fazlası var bence. Çok özel -spesifik- bir gereç..

Miks tırmanış için Black Diamond’un özel drytooling ucu olan Fusion ucunu tercih etmek gerek çünkü buz için geliştirilmiş olan Laser ucu gerçekten  hassas; kayada drytooling yapmak üzere tasarlanmamış ve miks tırmanışta hızla hasar görüyor. Çekiç kafası, alpin çıkışlar için  gerçekten  fazla küçük, ancak eski büyük çekiçle değiştirmek mümkün.

Bu aletin en kötü yanı, -özellikle de aletleri çift olarak aldığınızı düşünürseniz- astronomik  fiyatıdır! Daha  ucuz aletler için Black Diamond’un Rage (artık üretilmiyor ama hala var) veya  aynı şekilde ve metal saplı olan Viper aletlerini inceleyin.

Bu yazı yorumlara kapalı.