21 Eylül 2007

BLACK DIAMOND DRYTOOL GLOVES tırmanış eldiveni

 

Ele mükemmel bir ikinci deri gibi oturan bu esnek kumaş/deri eldivenler tırmanış için gerçekten mükemmel, bunları aldım alalı kalın eldivenler çantamın dibinden çıkmaz oldular!İçinde hiçbir yalıtım malzemesi olmayan bu eldiven buz şelalesi ve genel soğuk iklim tırmanış uygulamalarında çok işlevsel. Avuç ve parmak içleri ince ve suya dayanıklı bir deriden imal edildiği için eldiven buz aletlerine, ipe, kayaya iyi tutunabiliyor. Schoeller’in kaliteli, esnek ve suya dayanıklı kumaşından yapılmış diğer kısımlar ise eli ve bileği sıkmadan sarıyor. Bence en önemli özelliği, elinizde eldiven varmış gibi hissetmeden ara emniyet noktası takıp, karabin ve ipi rahat ve kıvrakça tutabilmek ve tırmanabilmek.. Bu eldiveni donmuş şelale tırmanırken uzun sürelerde giydim, Ağrı kış tırmanışında kullandım ve Broad Peak Dağında da 6800 metreye kadar onunla çıktım.. kısacası zor ve soğuk ortamlardaki tırmanışlar için ideal bir eldiven. Bu model, 2006-2007 yılı için artık üretilmiyor olsa da, Black Diamond’un ürettiği Deviant modeli  çok benzer bir malzemedir.

Artıları: Materyalleri gayet dayanıklı. Suya oldukça mukavim, şekli ele mükemmel oturuyor, zaman içinde kullanıldıkça daha da rahat ve kullanılabilir oluyor. Mix ve buz tırmanışta çok rahat; karabin takmak, takoz atmak, kayayı tutmak gibi işlerde çok işlevsel. Çok hafif ve sıfır hacimli. Kısaca, soğukta teknik tırmanışa yönelik önemli  bir donanım.

Eksileri: Pahalı sayılır. Ağır kullanımda parmak uçları açılıyor. Bu eldiveni kullanırken  çantada yalıtıcı kalın eldiven de bulundurmak gerekli. Islanması çok zor ama ıslanınca (gerçek deriden dolayı) kuruması sorunlu.

Bu yazı yorumlara kapalı.