9 Mart 2010

BLACK DIAMOND EXPRESS buz vidası

 

Buz tırmanışında  (donmuş şelale ve alpin buz) emniyet almak için, piyasada bulunabilecek  ideal buz vidalarından biri de, BD’nin  Express buz vidalarıdır. Bunlara dünyadaki en güvenilir ve hızlı çakılan, iyi oturan  buz vidaları arasındadır  dersek, kesinlikle yanılmış olmayız! Beş ayrı boyda üretilen vidalar krom molibden  çelikten yapılmışlar ve uzun süre hizmet vermek için imal edilmişler, çok dayanıklılar. 10, 13, 16, 19 ve 22 cm. gibi farklı  uzunluklarda ve hareketli kulp kısmı renk kodlu. 16 cm (orta boy olan vida) 148 gram ağırlıkta. Ürünün CE sertifikası var. Kısalar daha çok buzun ince olduğu yerler, aşırı sert buz veya miks etaplardaki ince buz için, uzunlar ise kalın (şişman) şelale buzu veya buzul buzu için….

Sağ resimdeki siyah askılı modeller Turbo Express olarak bilinen ve 2007 yılında üretimi biten modellerdir. Askılarının siyah olmasından ve askıda tek bir  delik bulunmasından ayırt edilebilirler. Aynı kalitedeler, ancak buza yerleştirmesi- özellikle dik şelale buzunda- daha zor.

Buz vidasını elinize alınca anlıyorsunuz ki, tipik bir BD ürünü olarak, bunlar da çok kaliteli. Vidanın paslanmaz çelik askısının tepesindeki hareketli ve 360 derece dönerli tırtıklı kulp sayesinde, bu vidayı başlattıktan sonra tek elle bile çevirmek zor olmuyor hatta son derece rahat (yeni modelde kulp daha da rahat tutulur hale getirilmiş). Tabii ki, dik buz tırmanışında lider giderken  için kolay yerleştirilebilirlik ve çıkarılabilirlik büyük bir avantaj. Vidanın iç kısmındaki özel yapı şekli  sayesinde, buzu kırmadan girerken yerini aldığı buzu  içinden arkaya atması kolaylaştırılmış (kullanırken diğer model vidalarla mukayese edince bu iyi anlaşılıyor). Dişler yeni modelde  eski modellere göre  % 15 daha derinleşip keskinleştirilmiş, vidayı cam buzda çekiçle vurmadan, elle iterek bile başlatmak  çoğunlukla mümkün oluyor. Bu yeni modellerdeki ikinci bir klip noktası ile askı istasyonlarındaki ipe girme- çıkma işleri görece kolaylatılmış..

Eksileri: Ağır bir vida ama zaten kaliteli buz vidası çelikten ve ağır olur; aluminyum ve titanyum çok yarayışlı değildir. Genel olarak  pahalı (ortalama 50-60 dolar) diyebiliriz, bir buz tırmanışında en az 10 vidanın gerekli olduğunu düşünürseniz.. Araştırmalara göre, bu vidanın bir  belirgin tasarım hatası, kulp açık bırakıldığı takdirde  buzda lider düşüş yapılır ve ip kulpa takılırsa, ipi kesebilme ihtimali olması (buza yerleştirince kulbu kapatalım!).

Bu yazı yorumlara kapalı.