29 Eylül 2007

BLACK DIAMOND FRONTPOINT tozluk

 

Black Diamond firmasının ürettiği bu tozluk, alt bacağa ve bileğe oldukça iyi oturan ve kaliteli bir malzeme, fakat çok bariz bazı tasarım hataları yapılmış, dolayısıyla çok tavsiye etmiyorum..

Artıları: Tozluğun kesimi güzel, bacağa ve botun üst kısmına hafif dar olacak tarzda oturuyor. İç kısmının altında kalan lastikli boğaz karın alttan içeri girişini zorlaştırıyor. Taban sıkıştırma kayışının neopren olması, tozluğun dayanıklılığını ve kullanım kolaylığını arttırıyor. Üstte, calflara gelen kısmın gore-tex kaplı kumaştan dikilmesi sebebiyle, terleme ve nem çok azaltılmış.

Eksileri: Maalesef esaslı bir tasarım hatası olarak, bu tozluğun üst ağzına çıtçıt/ kopça vb. gibi bir kapatma sistemi takılmamış ve boğazı büzdüren lastik ip çok sıkılınca hem fermuar hem de cırtcırtı birbirinden ayırarak, derin karda tozluğa kar dolmasına neden oluyor- kısacası tozluk değerini kaybediyor! Ayrıca öndeki cırtcırtlı girişi desteklemek amacıyla alta dikilmiş olan fermuar da son derece kalitesiz, alt ucundan açılıyor.. Tozluğu rektifiye etmek üzere boğazın ucunda cırtcırtın birleştiği yere birer çıtçıt atmak şart. Boğazı kapatmak için sıkılan lastik ip yetersiz, derin karda zorlanınca esniyor ve içeri kar alıyor, bir de lastiği sıkan tokanın toluğa bağlantısı kullanımla beraber kopuyor. Estetik bir detay olarak, Black Diamond’un tozluk renk seçimleri çok kötü; siyah yine iyi de, siyah – koyu yeşil, kahverengi vb.. biraz çirkin oluyor! Son olarak: bu fiyata bu tozluk biraz yetersiz, onun yerine (bu fiyata) Outdoor Research veya Mammut’un ürettiği kaliteli tozluklar alınabilir. Black Diamond gibi bir firmadan daha iyisini beklerdim doğrusu!

Bu yazı yorumlara kapalı.