21 Kasım 2008

BLACK DİAMOND MİCRO STOPPER takoz seti

 

 

En iyi kaliteli donanımı üreten firmalardan Black Diamond’un ince çatlaklar için ürettiği mikro stopper telli  takozları.. İnce tele lehimlenmiş bakır sızdırılmış çelik gövdeli takozlar, büyük bir stopper setine ek olarak her yere taşınacak kadar hafifler. 6 parçadan oluşan setin toplam ağırlığı sadece komik bir 70 gram, ancak başka hiçbir aletle koruyamayacağınız ipince, kıl  kalınlığı çatlaklarda kullanım için tek seçenek bu! 1 numara 2 kN, 2 numara 3 kN, 3 numara 5 kN, 4 ve 5 numara  6kN, 6 numara ise 8 kN çekerli. Yani bisiklet teline lehimli ufak çeliklerden  bekleyebileceğinizden daha çok çekerliler! Bunlarla 3.7 mm ila 10.4 mm arası daralan veya paralele yakın fakat kıvrılan çatlakları koruyabiliyorsunuz. 1 ve 2 numaranın sadece direkt yapay tırmanış için olduğu belirtilmiş (en küçük boy, birçok küpeden küçük)..

Artıları: Çok hafif, çok kullanışlı, gereken yerde elinizde varsa sadece bu kullanılabiliyor.. Kaliteli işçilik, kaliteli malzeme.. Estetik olarak da mücevherat gibi zaten:-) Yapı olarak tele lehimli olsalar da, telin takoz gövdesinden geçtiği birçok modelden daha çok çekerliler. Gövdelerin çelik olması güzel; dayanıklı ve zor eskiyen aletler..

Eksileri:  İlginç özelliği, bildiğimiz  aluminyum veya pirinç mikro takozlar gibi kayayı ‘ısırmıyor’ yani metali yumuşak olduğu için ezilerek sıkışmıyor, aksine çelik  çok sert olduğu için tutuşu daha az, çıkartması daha kolay yani. Çok özel bir donanım; büyük düşüşler için yapılmamış – zaten amacı da bu değil. Yerleştiği yerden çıkartırken azami dikkat gerek; yoksa tel ve lehime zarar vermek çok kolay! Kabloyu zorlamadan, kafadan ittirerek nut key ile çıkartmak gerek. Yine de çok zarar gören bir alet, dikkatle inceleyip, gerekirse emekli etmek gerek…

Bu yazı yorumlara kapalı.